Rusya’da halk borç sarmalında

Son Güncelleme Tarihi

Türk turizmin en büyük kaynak pazarı Rus turistler Antalya turizmini kurtaracak derken, Rusya’da düşen reel gelirler karşısında, aile bütçesi açıklarını borçlanarak kapatmaya çalışan halkın kredi borçları artmaya devam ederken tatil için bütçe ayırmaları halkı oldukça sıkıntıyı sokmaya başladı.

Rusya’da düşen reel gelirler karşısında, aile bütçesi açıklarını borçlanarak kapatmaya çalışan halkın kredi borçları artmaya devam ediyor. Plehanov Ekonomi Üniversitesi’nin raporuna göre, ülkede kişi başı kredi miktarı geçen sene 75 bin rubleyken, bu yıl 87 bin rubleye yükseldi. Ortalama kredi borcunun en fazla olduğu yerlerin başında kişi başı 217 bin ruble ile Yamalo-Nentsk Özerk Bölgesi geliyor. Bu rakamın en az olduğu yerler ise Kırım ve Çeçenistan (10-18 bin ruble). Rapora göre Rusya’da gerçek kişilere sağlanan toplam kredi miktarı son bir yılda 1,8 trilyon ruble artarak 12,8 trilyon rubleye ulaştı. Aynı dönemde sorunlu krediler ise 900 milyar rubleden 819 milyar rubleye geriledi. Bir yıldan fazla vadeli kredilerin ortalama faiz oranı 2016 yılında yüzde 15,48 ise, geçen yılın aynı döneminde bu oran, gösterge faizinin indirilmesi sonrası yüzde 12,92 olarak kaydedildi.

REEL MAAŞ ARTIŞI DÜŞECEK

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı da ülkede reel maaş artışının 2018 yılındaki yüzde 1,3’den 2019 yılında yüzde 1’e yavaşlayacağını bildirdi. Bakanlık, bu verilerin 2018-2024 yıllarının kesinleştirilmiş makro ekonomik tahminlerinde yer aldığını belirtti. Böylelikle 2019 yılında reel maaş artış tahmini yüzde 1,3’den yüzde 1’e düşecek. Reel maaşların artışının yavaşlamasının 2019 yılında ekonomik aktivitenin düşmesinden ve enflasyonun hızlanmasından kaynaklandığı altı çizildi. Yeni tahminlere göre 2019 yılında GSYİH artışı yüzde 1,4 seviyesinde ve enflasyon yüzde 4,3 seviyesinde bekleniyor.