TUROYD yeni bakandan neler bekliyor?

Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Aksu

Yeni yönetim sisteminin ilk kabinesi açıklanır açıklanmaz turizm sektöründe büyük yankı uyandıran yeni Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a art arda kutlama ve tebrik mesajları ileten sektör profesyonelleri, beklentilerini açıklamakta da gecikmedi.

81 il ve 16 ülkede 2 bin 300 üyesi ile faaliyet gösteren Turizm Otel Yöneticileri Derneği’nin (TUROYD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Aksu, turizmin içinden gelen yeni Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’u kutlayarak sektöre ilişkin beklentilerini açıkladığı bir yazı yayınladı.

İşte TUROYD Yönetiminin yeni Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’dan turizm sektörüne ilişkin beklentileri:

Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) olarak turizm sektöründen gelen Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Ersoy’u kutluyor, başarılar diliyoruz.

Turizm dilini konuşan ve sektörün sorunlarına haiz yeni bakanımızdan öncelikle, tüm turizm bileşenleri ile kucaklaşması ve turizm bileşenlerinin farklı sorunları ile bütünleştirici bir tavır sergileyerek ortak çözümlerin hayata geçirilmesini arzulamaktayız.

Sayın Bakanın başarılı turizm yaşamı ve özel sektörden gelmesinden dolayı turizm seyahat acenteliği, otel yatırımcısı kimliği ile turizm politikalarının üretilmesi noktasında sadece belirli STK’ların tekelinde değil, turizm yöneticilerinin de etkin rol aldığı bir turizm modeli oluşturmasını diliyoruz.

Sayın Bakanımızdan beklentilerimiz şudur ki;

• Turizm otelcilik Meslek yasasını ivedilikle çıkarılması
– Yeni turizm eylem planlarının oluşturulması
– Alternatif turizmin geliştirilmesi
• Kongre ve kruvaziyer turizmi için etkin çalışmaların yürütülmesi
• Sadece yatırımcının değil tüm turizm çalışanlarının da turizm politikalarında
söz sahibi olması
• KDV konusunda otelciliğin desteklenmesini
• Meslek yasası ile sertifikalı personel çalıştıran tesislere ek teşvik uygulanması
• Yatırımların kontrol altına alınarak arz talep dengesinin korunması
• Tüm turizm STK’larına eşit mesafede kucaklayıcı bir tavır sergilemesi

“TUROYD” Turizm Otel Yöneticileri Derneği olarak Türk turizminin gelişimi ve sorunların çözümü noktasında her zaman destek vermeye hazır olduğumuzu beyan eder, yeni sistemle birlikte kabinenin ve Bakanlığımızın hayırlı olmasını dileriz.

Ali Can AKSU
Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD)
Yönetim Kurulu Başkanı