Yeni Turizm Bakanı Ersoy’dan hızlı hamleler

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Antalya’da turizm alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Last Updated on 28 Temmuz 2018 by Turizm Günlüğü

Kültür ve Turizm Bakanı görevine atanır atanmaz sektörde büyük yankı uyandıran Mehmet Ersoy, bütün sektörü kapsayan, dünyayla rekabet eden, dünyayla rekabette Türkiye’yi ön plana çıkaracak yeni bir tanıtım politikası üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Turizm camiasından yüksek beklentilerle karşılaşan yeni Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, “Türkiye, turizmdeki ilk aşamalarını tamamladı, bundan sonra yeni bir hikaye yazmamız gerekiyor. Bu hikayeyi teşviklerle değil kendi becerilerimizle yazacağız” dedi.

Kültür ve turizm Bakanlığının resmi internet sayfası üzerinden yayınlanan habere göre Bakan Mehmet Nuri Ersoy, görevine gelir gelmez sektörün umut kaynağı oldu.

Antalya’da turizm alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Mehmet Ersoy’un turizme yönelik hızlı adımların atılması ve köklü değişikliklerle başarılı çalışmaların yapılması gerektiğine dikkat çektiği o açıklamaları şöyle:

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy

ÇAĞA UYGUN YENİ BİR TURİZM POLİTİKASI

“Bütün sektörü kapsayan, dünyayla rekabet eden, dünyayla rekabette bizi ön plana çıkaracak yeni bir tanıtım politikası üzerinde çalışıyoruz. Sizlerin de görüşlerini alıp tamamlayıp hızlı bir şekilde 2019 tanıtımında devreye alacağız.

“TURİZMDEKİ BAŞARIMIZI TEŞVİKLERLE DEĞİL KENDİ BECERİLERİMİZLE YAZACAĞIZ”

Öte yandan teşvik dediğiniz şey taşıma suyla değirmen döndürmek. Biz o kadar yavaş bir çarkın içinde kalmamalıyız, çok hızlı hareket etmeliyiz. Önce Avrupa’da sonra dünyada yakalamamız gereken rakiplerimiz var. Artık çıtayı çok yukarı koymamız lazım. Çünkü Türkiye, turizmdeki ilk aşamalarını tamamladı, bundan sonra yeni bir hikaye yazmamız gerekiyor. Bu hikayeyi teşviklerle değil kendi becerilerimizle yazacağız.

TURİZM İÇİN A’DAN Z’YE HERKES BİLİNÇLENDİRİLMELİ

Turizmde istenilen aşamaya gelmek için belediye başkanlarından sokaktaki temizlik personeline, restoran işletmecilerinden taksicilere kadar turizmle uzaktan yakından alakası olan herkesin bilinçlendirilmesi ve eğitilmesi gerekiyor. Ayrıca turizmdeki başarı sadece ülkeye gelen turist sayısıyla ölçülmesi doğru bir yaklaşım değil. Nitelikli turist ve nitelikli turizme konsantre olmak gerekiyor. Turizmin şu anda gayrisafi milli hasıladaki payı yüzde 4, bizim hedefimiz bu oranı yüzde 8’e getirmek olmalı. Rakamı ikiye katlamamız gerekiyor. Bu ulaşılması çok güç bir hedef değil.

“ARTIK ‘GELİRİMİZİ TURİST SAYISINDAN DAHA FAZLA ARTTIRDIK’ DEMELİYİZ”

İlk altı aylık verileri bir önceki yılla kıyasladığımızda Türkiye genelinde turist sayısında yüzde 30’luk artış var. 16 milyon yabancı ülkemizi ziyaret etmiş. Gururla açıklıyoruz ki bunda en büyük pay Antalya’nın. Antalya’ya gelen turist sayısının Temmuz rakamlarıyla 7 milyonu aşacak. Bu sene 14 milyonluk bir hedefimiz var. Bu hedefe ulaşacağız. Bu sayılar olmalı ama bunun yanında biz sezon sonundan itibaren artık ‘gelirimizi, turist sayısından daha fazla arttırdık’ı konuşmamız gerekiyor. Verinin ilk başarının ölçüsü olarak bunu tayin etmemiz gerekiyor