Avrupalı turistin kış rezervasyonu turizmcilere umut oldu

Güneş Hotel-Merter’in Genel Müdürü Emin Güde

2018’in ilk çeyreğine oldukça iyi giriş yapan ve otel doluluk oranlarında iyi bir artış yakalayan Türkiye turizmini değerlendiren Güneş Hotel-Merter’in Genel Müdürü Emin Güde, Avrupalı turistlerin kış dönemi için tekrar rezervasyon yapmalarını sektörün geleceği açısından umut verici görüyor.

Sektördeki hareketlenmeyi sevindirici bir gelişme olarak değerlendiren Emin Güde, iyi haberlerin yanı sıra şimdilerde turizm camiasını oldukça endişelendiren İstanbul Yeni Havalimanı, eleman sıkıntısı ve döviz fiyatlarındaki dalgalama konularını da gündeme getirdi.

2015 yılından sonra İstanbul’a gelmeyen Avrupalı turistlerin özellikle fiyatların düşmesine neden olduğunu ve dolayısıyla gelirlerin de negatif yönde etkilendiğini hatırlatan Güneş Hotel-Merter’in Genel Müdürü Emin Güde; bu durumun otelleri farklı pazar arayışına yönelttiğini dile getirerek hedeflenen Uzak Doğu ve Orta Doğulu turist profilinin, düşük fiyatlarla turizm yapılmasına neden olduğunu söyledi.

Turizm açısından 2018’i 2017’ye göre daha iyi bulduklarını dile getiren Güde, otel doluluklarının şu an daha yüksek olduğunu ve Avrupalı turistten iyi dönüş aldıklarını belirterek şu açıklamalarda bulundu:

ATATÜRK HAVALİMANI’NA BÖLGEYİ COŞTURACAK PROJELER YAPILMALI

“2018 yılının ilk altı ayı geçtiğimiz 2017 senesine göre daha iyi gidiyor. Otel doluluk oranlarımız oldukça iyi. Sevindirici olan Avrupalı turistte tekrar geri dönüş yaşamamız ve kış için rezervasyon talepleri almamız. Tabii ki bu bizi gelecek adına da umutlandırıyor. Ancak bu olumlu gelişmelerin yanı sıra 3. Havalimanı nedeniyle Atatürk Havalimanının kapanacak olması biz de dahil diğer bölge turizmcilerini de endişelendiren bir konu. Bölgenin geleceğinin iyi planlanması gerekiyor. Bu nedenle bölge otelleri için Disneyland gibi uluslararası bir eğlence merkezi, uluslararası fuar ve kongre vadisi, tekno parklar ve konser alanlarının yapılması bölgeyi coşturacaktır.

DÖVİZDE DALGALANMA VE ELEMAN SIKINTISI

Bir diğer önemli konuda döviz fiyatlarının aşırı dalgalanması ve değerlenmesi. Meydana gelen artışlar yavaş yavaş gerçekleşse belki piyasalar bundan çok etkilenmeyebilir. Ancak ani olduğunda her türlü ürüne zam geliyor. Çalışan mutlu olmuyor ve gelecek endişesi daha çok artıyor. Siz bu zamları yansıttığınızda ise müşteriler sorun çıkartıyorlar. Devletimiz bu noktada biraz hassas davranması gerekiyor. Bir diğer konuda bu kadar işsizlik varken eleman aradığınızda fazla kriter gerektirmeyen işlerde bile eleman bulamıyorsunuz. Bu da turizm sektörü için oldukça vahim bir sorun.”

Beş yıldızlı oteller bu öneriye kızabilir!