Nehir turları: Cruisera ile Main Nehri’nde 4 rota

Nehir turları

Last Updated on 10 Mart 2022 by Yaşar Çelik

Ren ile Tuna Nehrini bağlayan, Orta Almanya’da batıdan doğuya akan ve gemi turlarının meşhur güzergahı; Main Nehri… Avrupa’da kale anlamında kullanılan berg ve burg’ların yoğun olduğu Main Nehri’nde; unutulmayacak bir seyahatin rotasını Cruisera ile Miltenberg, Würzburg, Bamberg ve Nürnberg’e çeviriyoruz. Nehir turları.

Etrafı tabiat ananın güzellikleriyle çevrelenmiş, yeşilin bol olduğu ve ruhunuzu eşsiz bir huzura kavuşturan Main Nehri’nde sürekli fotoğraf çekmekten bitap düşebilirsiniz. Almanya’nın beşinci büyük şehri Frankfurt, Main Nehri kenarında kurulduğu için resmi adı Frankfurt am Main. Yani Main Nehri üzerindeki Frankfurt! 2. Dünya Savaşı gibi tarihinde önemli olaylara tanıklık eden Frankfurt, doğal güzelliklerini kaybetmeyen bir destinasyon.

#TGilekeşfet‘meye devam edin!

Miltenberg’te evlerin geçmişine yolculuk edin!

İşte doğayla iç içe geçmiş bu destinasyonda ilk rotanızı, içinde en fazla 30 bin kişinin yaşadığı Miltenberg’i gezerek başlatabilirsiniz. 2. Dünya Savaşı’nda bombalanmamış bir yerleşim merkezi olan Miltenberg, özel mimari yapısının yanı sıra ormanları ve orman ürünleriyle de dikkat çekiyor. Özellikle meşe ağacından yapılmış bu muhteşem binaların geçmişinde birçok hikayenin yattığını görebilirsiniz. Nehir turları.

nehir turları‘Prenslerin ve Şarapların’ Şehri: Würzburg

Main Nehri turunuzun ikinci rotası ise koşulsuz 1981’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış olan Würzburg olacaktır. “Prenslerin Şehri” olarak da adlandırılan Würzburg, 6. ve 7. yüzyıllarda Frankların kontrolü ele geçirmesiyle oluşmuş ve böylece 10. yüzyılda güçlü prensler ve piskoposların yönetim merkezi olmuş bir yer.

2. Dünya Savaşı’nda yüzde 80’inin yok olduğu bu şehirde, yeni binalar eskilere sadık kalınarak tekrardan inşa edilmiş. Avrupa’nın en önemli barok tarzı binalarının yer aldığı Würzburg’de 1720-1744 yılları arasında yapılmış Residence Palace ise şehrin en önemli simgelerinden biri.

1473-1543 yılları arasında yapılmış başka bir önemli yapı olan ve “Eski Şehri” Marienberg Kalesi’ne bağlayan Alte Mainbrücke, döneminde vergilerin yüksek olmasını protesto eden 500 kadar çiftçiden 20’sinin infaz edildiği bir köprü. Alte Mainbrücke’den Würzburg’un ilk kurulduğu yer olan Marienberg Kalesi’ni görebilir ve eşsiz görünümünü fotoğraflayabilirsiniz. Her ne kadar prenslerin şehri olarak anılsa da, Würzburg’e aynı zamanda ‘Şarap Şehri’ de deniliyor. Sebebi ise en eski ve en büyük şarap bağlarının Eski Şehir ve yamaçlarında olması.

7 tepeli Bamberg’in 7 kilisesi ve 70 bostanlı evleri…

Doğal güzellikleriyle birçok seyahatseveri kendine aşık eden Main’de üçüncü rotanızı ise 7 tepesinde 7 kilisenin bulunduğu Bamberg‘i tanımaya ayırabilirsiniz. 1902 yılında kurulmuş bir başka UNESCO Dünya Miras Listesinde bulunan tarihi yerlerden biri olan Bamberg, Altenburg Kalesi ile 14. ve 15. yüzyılların en zengin piskoposuna mekan olarak hizmet etmiş. Bamberg, bir sanayi şehri olmasına karşın tarihi ve 70 bostanlı evleri ile görenleri kendine hayran bırakıyor.

Main’de büyük bir sanayi şehri: Nürberg

Ve Main Nehri‘ndeki son durağınızı Münih’ten sonra en büyük Bavyera yerleşim yeri olan ve Pegnitz Nehri üzerinde bulunan Nürberg ile değerlendirebilirsiniz. İlk Avrupa matbaasının burada kurulması, Nicolaus Copernicus tarafından 1543’de yayınlanan ünlü astronomi çalışması, Alman kültür ve Sanat koleksiyonuna sahip Milli Alman Müzesini bünyesinde barındıran Nürberg, 1930’larda Alman Nazi Partisi’nin merkezi olmuş bir şehir. 2. Dünya Savaşı’nın ardından çabuk toparlanan Nürnberg, elektrikli araçlar, mekanik ürünler, motor, araba, kimya, enerji, ahşap, kâğıt olmak üzere yüzlerce ürün üreten büyük bir sanayi şehri özelliğini taşıyor.

CRUİSERA İLE RENKLİ NEHİR TURLARI

Doğal ve tarihi güzellikleriyle gezilip görülmesi gereken yerlerden birisi olan Main Nehri ve çevresini keşfetmek için yola koyulmayı düşünüyorsanız eğer; 2012 yılından beri ‘Nehir Turları’ düzenleyen Cruisera’nın 2018 Nehir Gemileri programlarıyla seyahatinizi planlayabilirsiniz. Ve eğer nehir turlarına olan ilginiz her geçen yıl artıyorsa 2018 bitmeden Cruisera’nın bu yıla özel hazırladığı ‘Nehir Gemileri Turları’ programlarıyla Main Nehri başta olmak üzere pek çok rotaya yolculuk edebilirsiniz.

Cruisera’dan yılbaşı ve noelde unutulmayacak yeni nehir turları