“Kredi krizi” endişesi artıyor… Doların ateşi düşer mi?

Dolar kuru bugün ne kadar?
Dolar kuru bugün ne kadar?

Last Updated on 7 Ağustos 2018 by Göksal Serdar

Türk Lirası’ndaki durdurulamayan değer kaybı gerek bankacılık sektöründe gerekse özel sektör tarafında yaşanabilecek bir “kredi krizi” endişesini artırırken AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, dövizdeki dalgalanmaların er ya da geç durulacağını söyledi.

Dolar ve Euro kuru, ABD ile yaşanan Rahip Brunson krizinin ardından haftanın ilk işlem günü olan dün (pazartesi) rekor seviyeleri gördü. Bu sabah ise ABD ile Türkiye arasında ‘ön mutabakat sağlandı’ haberleriyle 5.20’li seviyelere gerileyen Dolar kuru öğle saatlerinde yine yükselerek 5.32 seviyelerini gürdü.Türk Lirası’ndaki durdurulamayan değer kaybı gerek bankacılık sektöründe gerekse özel sektör tarafında yaşanabilecek bir “kredi krizi” endişesini artırıyor.

Dünden beri kurlarda yaşanan tarihi zirveler özellikle bankacılık sektörünü çok korkuttu. Artık kurdaki yükselişin ucunu bucağını ön görememekten dert yanan finans çevreleri, Merkez Bankası’nın son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında sembolik de olsa bir faiz artırımı yapmamasını ‘büyük bir hata’ olarak değerlendirirken bundan sonrası için en büyük korkularının dışarıdan borç para bulamamak olduğunu dile getirdi. Bankacılar, borçlanmaya çıktıklarında yabancılardan bekledikleri kadar kredi alamamaları durumunda çok ciddi bir krizin yaşanabileceği uyarısında bulundu.

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN PİYASALARA GÜVEN AŞILAMALI”

Ekonomistler, son bir yılda Dolar karşısında yüzde 50’ye yakın değer kaybeden Türk Lirası’ndaki erimenin engellemesi ve doların ateşinin söndürülmesi için öncelikle  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın piyasalara güven aşılaması gerektiğini düşünüyor. Hükümetin nasıl bir para politikası izleyeceğine ilişkin piyasalarda oluşan güvensizlik ve belirsizliğin ivedilikle  sonlandırılması gerektiğini vurgulayan ekonomistler, iktidarın mali politikalarının hala netleşmediği ve Merkez Bankası’na olan güvenin tamamen kaybolduğu bir ortamda Eylül başında açıklanacak Orta Vadeli Program beklenmeden bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün yarın çıkıp nasıl bir ekonomi politikası izleyeceğini herkese anlatmasının hayati derecede elzem olduğuna dikkat çekiyorlar.


AK PARTİ: DALGALANMALAR ER YA DA GEÇ DURULACAK

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye’nin siyasi istikrarı ve geleceğe dönük somut hedefleri olan bir ülke olduğunu belirterek, “Son dönemlerde finansal piyasalarda yaşanan ve ekonomik temellerle izah edilemeyecek dalgalanmalar er geç durulacaktır” ifadesini kullandı. Dövizdeki yükselişle ilgili Twitter hesabından değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, “İthalatı ikame edici projelerin yanı sıra daha çok mal ve hizmet ihracatı ile cari açığı azaltarak sürdürülebilir büyümeyi destekleyecek, kaynak çeşitlendirmesine de giderek finansal spekülasyonlara karşı bünyemizi güçlendireceğiz. Hükümetimizin ve kurumlarımızın serin kanlı ve akılcı politikaları, bütçe disiplinimiz, reform programlarımız ve moral değerlerimizi koruma yoluyla dönemsel dalgalanmaları aşacağız” açıklamasında bulundu.


ABD: GERGİNLİĞE RAĞMEN SAĞLAM DOSTUZ

ABD elçiliğinden Türkiye ile yaşanan krizle ilgili yapılan açıklamada “Gerginliğe rağmen sağlam dostuz. Ülkelerimiz canlı bir ekonomik ilişkiye sahiptir” denildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Gerginliklere rağmen ABD, Türkiye’nin sağlam bir dostu ve müttefiki olmayı sürdürmektedir. Ülkelerimiz, canlı bir ekonomik ilişkiye sahiptir. Bu nedenle, bir Amerikalı yetkilinin, Amerikan dolarının 7 TL olacağı tahmininde bulunduğu yönünde tamamen temelsiz ve sorumsuz haberlerin Türk medyasında yer alması çok talihsiz ve rahatsız edicidir. Bu, uydurulmuş ve temelsiz bir yalandır.”