3. Havalimanı için ‘Akıllara aykırı bir proje’ uyarısı yeniden gündemde!

Last Updated on 13 Ağustos 2018 by Turizm Günlüğü

Yolcu kapasitesi, enerji tasarrufu gibi birçok özelliği ile gündemden düşmeyen İstanbul Yeni Havalimanı, bunlara ek olarak ulaşım sorununu bünyesinde taşımasıyla büyük endişe yaratırken yaklaşık bir hafta önce medyaya yansıyan göçük fotoğrafı; söz konusu havaalanının kurulduğu zemin için 4 yıl önce “Böylesi bir zemin üzerine yapılacak gelişigüzel dolgunun stabil olmasını beklemek ise akla aykırıdır” uyarısını tekrardan akıllara getirdi.

Yüzde 90’ı göl ve ormandan oluşan 76,5 milyon metrekarelik bir arazi üzerine inşa edilen Üçüncü Havalimanı nedeniyle tahrip edilen doğanın yarattığı kalıcı sorunların yanı sıra, 10 gün önce medyada yer alan göçük fotoğrafı ve ulaşımla ilgili sorular yeni havalimanını kullanacak olan vatandaşları daha da kaygılandırdı.

Konuyu oldukça dikkat çekici yerlerinden eleştiren birgun.net yazarı Özgür Gürbüz’ün ‘Yeni havalimanı kâbusuna hazırlanın’ başlıklı yazısına göre yaklaşık bir hafta önce göçük fotoğrafı ile büyük yankı uyandıran 3. Havalimanı ile ilgili akıllardaki soru işaretleri hala devam ediyor. Özellikle medyanın gözle görülür bir şekilde konuyu gündeme getirmeyişi de dikkatlerden kaçmadı.

İşte birgun.net yazarı Özgür Gürbüz’ün ‘Yeni havalimanı kâbusuna hazırlanın’ başlıklı yazısının en dikkat çeken detayları:

“3. havalimanındaki göçük fotoğrafı konusunda da hükümetin kontrolündeki medyanın suskunluğu sürüyor. Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın birkaç gün önce yaptığı basın açıklamasında bu konu soruldu ama Aycı’nın, “Ben bu tür gizemli haberlerin yayılmasını hoş bulmuyorum, doğru da bulmuyorum” yanıtı şüpheleri artırdı. Göçük fotoğrafı, dünyanın “en büyüğü” denilen havalimanının zeminiyle ilgili uyarıları akla getirdi. 8 Ekim 2014 tarihinde TMMOB’a bağlı Jeoloji Mühendisleri Odası 3. havalimanı ile ilgili bir rapor yayımlamıştı. O raporda havalimanı yapılacak sahada kömür ve kum ocakları nedeniyle oluşmuş 66 göl olduğu, bunların 16 adedinin derinliğinin 15 metreden fazla olduğu açıkça yazılmış. Bu 16 gölden 8 adedinin derinliğinin 20 metreden fazla ve büyük göllerin tabanında 6,5 metreye varan kalınlıkta balçık bulunduğu da yine raporda yer alıyor. Jeoloji Mühendisleri Odası raporunda, “Böylesi bir zemin üzerine yapılacak gelişigüzel dolgunun stabil olmasını beklemek ise akla aykırıdır” cümlesini kullanarak adeta bugün yaşanan göçük tehlikesine karşı ilgilileri 4 yıl önce uyarmış. Raporla çökme haberini ve fotoğrafları yan yana getirdiğinizde İstanbul’un kuzeyinde nasıl akla aykırı bir iş yapıldığını daha iyi anlıyorsunuz. Sonuçta çöküyor. Akla aykırı ekonomi politikalarında, tren kazalarında olduğu gibi.

İstanbulluları ve o havalimanını kullanacakları bekleyen ciddi bir tehlike olduğu ortada. 4 Ağustos günü sosyal medyaya düşen göçük fotoğrafından sonra THY yetkilileri, gazetecileri (özellikle iktidarın kontrolünde olmayanları) alıp göçüğün olduğu veya olmadığı yere götürebilirdi. Böylece de olayın iddia edildiği gibi “gizemli” olup olmadığı anlaşılabilirdi. THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın açıklaması ise daha çok gazetecilere bunu yazmayın diyen kabul edilemez bir “uyarıya” benziyordu.”

Göçük ile ilgili düşüncelerini bu şekilde aktaran Özgür Gürbüz’ün Yeni Havalimanı’na olan ulaşım ile ilgili detaylı bir eleştiri haritası çıkarması da dikkatlerden kaçacak gibi durmuyor. İşte o ayrıntılar:

ULAŞIM İKİ KAT UZADI

“Havalimanına araçla gitmek de çözüm değil. Atatürk Havalimanı’na göre hem mesafeler uzuyor hem de petrol yüzünden masraf artıyor. Örneğin, 3. havalimanı ile Taksim arası 40 km. Atatürk Havalimanı Taksim arası 22 km idi. Taksim’de oturuyorsanız uçağa binmek için artık iki katı yol yapacaksınız. Yeni havalimanından Avcılar’a gitmek isterseniz 50 km yol yapmanız gerekecek. Atatürk Havalimanı düzenlense ve kullanıma devam edilseydi Avcılar’dan uçağa ulaşmak için 16 km gidilecekti. Kadıköy’de otuyorsanız da bir 50 km kadar mesafe sizi bekliyor ama Boğaziçi Köprüsü’nden ve daha birçok yoğun trafiğe sahip bölgeden geçmeniz gerekecek. 3. köprüyü tercih ederseniz de 80 kilometreden fazla yol yapmayı göze almalısınız. Pendik 3. havalimanı arası 70 km. Halbuki Pendik’ten Atatürk’e giden yolcular bugün 48 km sonra hedefine ulaşıyor. Pendik, Kartal veya Bostancı’daki yolcu neden Sabiha Gökçen’e gitmiyor diyebilirsiniz. Verilen yolcu garantisi nedeniyle birçok seferin adresinin 3. havalimanı olacağını hatırlatalım. Siz tercih etmeseniz de gitmek istediğiniz kente uçan uçak sadece 3. havalimanından kalkabilir.

Mecburen gideceksiniz… Yeni Türkiye böyle çalışıyor.”