Seyahat acentalarının önünü tıkayan yasaya makyaj yolda!

1618 sayılı yasanın değişikliği çalışmaları hızlanıyor. TÜRSAB yönetimi, üyelerine görüş ve önerilerini bildirmeleri için form gönderiyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, hukukçular, turizm sektörü temsilcileri ile hazırlıklarını sürdüren Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), kendisine bağlı üyelerinden de görüş almak için çalışmalara başladı.

TÜRSAB, Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya imzasıyla Birlik üyelerine görüş ve önerilerini bildirmelerine yönelik bir form gönderildi.

Formda, “Bilindiği gibi 1618 sayılı kanun 2007 yılı değişikliğine karşın, sektörün sorunlarını çözmekten uzak ve turizmdeki gelişmelere kapalı bir düzenleme olarak Seyahat Acentalarımızın önünü tıkamakta ve ağırlaşan sorunlarımıza çözüm üretememektedir. Bu çerçevede, Bakanlığımız ile iş birliği içinde yeni yasa çalışmaları başlayacaktır. Bu çalışmalara esas teşkil edecek hususların belirlenmesi amacı ile katkıda bulunmak isteyen meslektaşlarımızın görüşlerini 30 Ekim 2018 tarihine kadar formu doldurarak, Birliğimize iletmelerini önemle rica ederiz” ifadeleri yer alıyor. TÜRSAB, böylece bağlı olduğu yasasının değişim sürecini Birlik üyeleriyle birlikte şekillendirmiş olacak.

TÜRSAB yönetimi, bu formda seyahat acentalarının turizm faaliyeti gösterirken yaşadıkları sorunların, yasa ile giderilmesine yönelik görüş ve önerileri istiyor. Seyahat acentalarının yapısı, faaliyetleri, denetim ve yaptırımlar, TÜRSAB’ın yapılanması ile ilgili başlıklar bulunan form ile Birlik üyelerinden yasa ile değişmesini bekledikleri konu başlıkları hakkında 30 Ekim tarihine kadar görüş toplanacak. Formlarda yer alan istek ve öneriler, turizm sektörünün sorun ve ihtiyaçlarına yanıt vermeyen 1618 sayılı yasanın yeniden şekillenmesi için TÜRSAB tarafından yasa çalışmasında değerlendirilerek, yasada yer almasını sağlamak için çalışılacak.