Atatürk Havalimanı’nı kapatmak ne kadar doğru?

Atatürk Havalimanı 7 Nisan'da ticari uçuşlara kapılarını kapatıyor.

Son Güncelleme Tarihi

İstanbul Atatürk Havalimanı, İspanya merkezli seyahat sitesi eDreams’in anketinde 50 binden fazla kullanıcının oylarıyla ‘dünyanın en iyi üçüncü havalimanı’ olarak seçilirken, Yeni Havalimanı‘nın 29 Ekim’de açılmasıyla birlikte faaliyeti durdurulacak.

Birçok özelliği ile dünyanın en büyüğü olarak nitelendirilen İstanbul Yeni Havalimanı, ulaşım sorunu ve yakın tarihlerde meydana gelen göçük olayı büyük bir endişeye ve eleştirilere neden olmuştu. Özellikle Atatürk Havalimanı’nın kapatılmasına ilişkin çözüm önerileri sunan çoğu sektör temsilcisi konuyu yakından takip etmişti.

İspanya merkezli seyahat sitesi eDreams tarafından gerçekleştirilen ankete göre 50 binden fazla kullanıcı İstanbul Atatürk Havalimanı’nı dünyanın en iyi havalimanları arasında üçüncü olarak seçti.

Havalimanlarının yolculara sundukları hizmetler, bekleme alanları, restoranlar ve alışveriş olanakları gibi olanaklarının değerlendirildiği ankette Atatürk Havalimanı, 5 üzerinden 4.16 puan alarak Londra Heathrow, Madrid Barajas, Roma Fiumicino, Kopenhag gibi havalimanlarını geride bıraktı ve Singapur Changi ile Zürihin ardından üçüncü sırada yer aldı.

“KONFORLU BİR SEYAHAT DENEYİMİ SUNMAK İÇİN 7/24 ÇALIŞACAĞIZ”

TAV Havalimanları tarafından işletilen Atatürk Havalimanı‘nın bu başarısını değerlendiren TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü, “Yolcularımızın ihtiyaç ve beklentilerini yakından takip ederek buna uygun çözümler geliştiriyoruz. Bu nedenle, tamamen yolcu değerlendirmelerinden oluşan bir listede dünyanın en iyi havalimanları arasından gösterilmekten büyük mutluluk duyduk. Bu başarıda emeği olan tüm çalışanlarımıza ve iş ortaklarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Yolcularımıza hızlı, güvenli ve konforlu bir seyahat deneyimi sunmak üzere 24/7 çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

ATATÜRK HAVALİMANI’NIN FAALİYETİNİN DURDURULMASI ÜZÜCÜ

eDreams sitesindeki listede ABD’li bir yolcunun ‘İstanbul Atatürk Havalimanı çok güzel ve mükemmel bir metro bağlantısına sahip’ yorumu ‘Dünyanın en iyi 3’üncü Havalimanı’ seçilen Atatürk Havalimanı’nı kapatmak ne kadar doğru? sorusunun tekrardan düşünülmesi gerektiğini bir kez daha hatırlattı.

Söz konusu yorum, ulaşım ağının 2 sene içerisinde oturması beklenen ve bu açıdan bölge turizmini oldukça olumsuz etkileyeceği öngörülen Yeni Havalimanı’nın 29 Ekim’de açılmasıyla birlikte faaliyeti durdurulacak Atatürk Havalimanı için üzücü bir gerçeği ortaya koydu.

TURİZM PROFESYONELLERİ NE DEMİŞTİ?

“Bazı ülkelerde olduğu gibi İstanbul’da da birçok havalimanıyla hizmet verilemez miydi?” sorusunu gündeme getiren bazı turizm profesyonelleri arasında yer alan Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, Atatürk Havalimanı’na yakın bölgelerin ve otellerin zor durumda kalacağını şu sözlerle ifade etmişti:

“Bu bölgedeki oteller sektöre 500 milyon euro katkı sağlıyor. 50 bin kişilik personel kadroları var. Otel yatırımcılarının iki ortak görüşü dile getiriyor. Bunlar;

1) Atatürk Havalimanı’nın faaliyetine devam etmesi,
2) Ya da alanda bulunan havalimanı terminallerinin düzenlenerek (kongre ve spor alanları, eğlence merkezleri…vb.) cazibe merkezi haline getirilmesi.

İstanbul için üç havalimanı fazla değil. Yabancı ülkelerde birden fazla faaliyet gösteren havalimanları mevcut. Turizm sektöründe çözüm bekleyen çoğu sorun için en kısa zamanda yeni Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy ile görüşeceğiz.”

Dünyanın önde gelen online seyahat siteleri arasında yer alan eDreams, her yıl tamamen yolcu değerlendirmelerine dayanarak dünyanın en iyi ve en kötü havalimanları listelerini açıklıyor.

3. Havalimanı için ‘Akıllara aykırı bir proje’ uyarısı yeniden gündemde!