İşte 3. Havalimanı için belirlenen acil durum planı

29 Ekim’de açılması planlanan 3. Havalimanı’nda yaşanabilecek olası afet ve acil durumlar için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile İGA Havalimanı İşletmeleri Anonim Şirketi arasında, “Acil Yardım ve Emniyet Tedbirleri Protokolü” imzalandı.

İmzalanan protokolle, İBB ile ilgili kurum, kuruluş ve şirketlerin sorumlulukları belirlenirken İBB ekipleri, Havalimanı sınırları içerisinde 8 kilometre çaplı alanda meydana gelebilecek olası afet ve acil durumlara müdahale edebilecek.

Hürriyet’te yer alan habere göre tüm acil yardım ve afet durumlarında insan hayatının korunma ve kurtarılmasının ilk ve temel görev kabul edildiği protokolde şunlar yer aldı:

– Havalimanındaki yerleşik dahili acil yardım kabiliyetlerine ilave olarak il sınırları içerisinde ilk müdahale; acil yardım, canlı kurtarma, enkaz kaldırma ve sağlık hizmetleri sunan kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanabilecek yardım en seri şekilde yerine getirilecek.

– Havalimanı çevresinde meydana gelebilecek doğal afetler, kar ve aşırı yağmur yağışı, tabii olaylar, bina ve tesis yangınları, hava aracı kazası ve tehlikeli kimyasal maddeleri içeren hadiselerde gerekli acil yardım ve diğer mücadele unsurlarının miktar ve müdahale usulleri için gerekli çapraz eğitim faaliyetleri uygulanacak.

– Müdahale usullerinin uygulanmasında tüm kurum, kuruluş ve şirketler mevcut mevzuata göre görevli ve yetkili oldukları ölçüde sorumlu olacak.

– İYH Mülki İdare Amirliği ve yeni limanının işletmecisi İGA’nın ilgili acil durum müdahale ve koordinasyon birimlerinden alacağı ihbar üzerine İBB’e bağlı itfaiye, Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), Ulaşım Daire, kar ve sel müdahale ekipleri, seyyar morg üniteleri, su tankerleri, uçak ve araç kazalarında gerekli ağır araç çekicisi ve olayın türüne bağlı olarak envanterde bulunan araç, ekipman ve personel uygun sayı ve nitelikte ihtiyaç duyulan mahalle sevk edilecek.

– Müdahale için alana gelecek İBB ekipleri, Yeni Havalimanı Acil Durum Planı’nda belirlenmiş kara tarafı-hava tarafı acil durum randevu noktasına ulaşacak.

– Olay mahallindeki güvenlik tedbirleri ilgili mevzuata uygun olarak yetki ve sorumluluk sahasına göre İl Jandarma Alay Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından sağlanacak.

İşte 3. Havalimanı’nın cepleri yakan ulaşım formülü!