Almanya, Avrupalı turistleri Türkiye konusunda uyardı

Almanya Federal Cumhuriyeti, ‘güvenliksiz’ algısı üzerinden Türkiye’ye gidecek Alman ve diğer Avrupalı turistlere uyarılarda bulundu.

Profesyonel Tur Rehberi Ali Tamer Ürüm, konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın uyarılarında abartma ve siyasal tepkiler bulunduğu öne sürülse de, eleştirilerin değerlendirilmesi, Türkiye’de turizmin gerilemesine neden olan sorunların ilgili kuruluşlar tarafından bilimsel yöntemlerle araştırılması ve çözümlenmesi gerektiğine işaret etti.

İşte Profesyonel Tur Rehberi Ali Tamer Ürüm’ün yazılı açıklaması:

“Değerli meslektaşlar,

Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkelerin başında gelen Almanya Federal Cumhuriyeti’nin Dışişleri Bakanlığı tüm Avrupalı turistleri sürekli ve kapsamlı olarak Türkiye konusunda uyarıyor.

Alman ve diğer Avrupalı turistlere, “güvenliksiz” olarak tanımladıkları Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya gitmemeleri, diğer bölgelerde kalabalıklardan ve siyasal gösterilerden uzak durmaları, Türkiye’nin asayiş yönünden kötü durumda olduğu, Almanya yurttaşlarının özellikle son iki yılda sosyal medyada hükümeti eleştiren yazıları nedeniyle tutuklanıp hapse atıldıkları, “FETÖ” ile yakından uzaktan ilişkili olduğu öne sürülerek çok sayıda insanın hapse atıldığı, terör olaylarının önümüzdeki dönemde artabileceği uyarılarını yapıyor.

Türkiye’nin sevilen bir turizm ülkesi olduğunu, turistlerin genelde dostça ve içtenlikle karşılandıklarını, ancak son yıllardaki sorunlar nedeniyle uyarılara dikkat edilmesini öngörüyor.

Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın uyarılarında abartma ve siyasal tepkiler bulunduğu öne sürülse de, eleştirilerin değerlendirilmesi, Türkiye’de turizmin gerilemesine neden olan sorunların üniversitelerimiz, meslek kuruluşlarımız ve diğer ilgili kuruluşlar tarafından bilimsel yöntemlerle araştırılması ve çözümlenmesi gerekiyor.

Esenlik ve başarı dileklerimle

Profesyonel Tur Rehberi Ali Tamer Ürüm
Türkçe, Almanca, İngilizce, Fransızca