İstanbulkart’ta ‘yetersiz bakiye’ utancı tarih oluyor

Son Güncelleme Tarihi

İstanbulluların toplu taşıma araçlarını kullanırken sıkça yaşadığı bir durum olan ‘yetersiz bakiye’ ve uzun kuyruklarda sıra bekleme sorunu İstanbulkart mobil uygulaması ile tarihe karışıyor.

İstanbul gibi bir metropolde ulaşım tercihiniz toplu taşıma araçları ise herkesin içinde karşılaşabileceğiniz ‘yetersiz bakiye’ anonsu sizi oldukça rahatsız edebilir. İBB iştiraki Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş (BELBİM) tarafından geliştirilen tamamıyla özgün, yerli ve milli İstanbulkart mobil uygulamasıyla “Yetersiz bakiye!” anonsu tarih oluyor. Nasıl mı? İşte yanıtı:

İstanbulkart’a bakiye yükleme işlemini mobil uygulama ile otomatik hale getirecek bu uygulamayı cep telefonuna indiren her vatandaş, İstanbulkart’ını okuttuktan sonra müşterisi olduğu bankalardaki hesabından kartına anında para yüklemesi yapıp yolculuğuna devam edebilecek.

İstanbullular için büyük kolaylıklar sağlayacak uygulama ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi de “İstanbulumuz için ‘Yetersiz Bakiye Uyarısı’na son” sloganıyla kısa bir film hazırladı.

https://twitter.com/istanbulbld/status/1059527970073862150

AKILLI BELEDİYECİLİK, 10 BANKA İLE ANLAŞMA… 

Uygulama hakkında açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, “İstanbulkart mobil uygulamamız tamamıyla özgün, yerli, milli ve çağdaştır. İstanbulkart ile ödeme sistemi akıllı belediyeciliğe uygun bir örnek. Bütün ulaşım ücretleri, İstanbulkart üzerinden ödeniyor. İstanbul’da son 6 ayda kullanılma olma şartına haiz 16 milyon civarında İstanbulkart var. Yıllık İstanbulkart üzerinde 3,5 milyar lira ödeme hareketi oluyor. Artık dolum için kuyruklarda bekleyerek zaman kaybına son veriliyor. İstanbulkart’a bakiye yükleme işlemini mobil uygulama ile otomatik hale getirmiş durumdayız. Uygulamayı cep telefonlarına indiren herkes, anlaşma yapılan 10 banka aracılığıyla banka kartı veya kredi kartı ile İstanbulkart’a kontör yüklemesi yapabilecek. 16 milyon İstanbulkart kullanıcısı kuyrukta beklemeden, mesai mefhumunu gözetmeden elektronik bankacılık ile İstanbulkart’a otomatik yükleme yapabilecek. Şu ana kadar 10 bankamızla anlaşma sağladık. Ancak ileride tahmin ediyorum bütün bankalar bu sisteme dahil olacak. Daha önce yüklemeden herhangi bir ücret alınmıyordu. Şimdi de banka kartıyla ilgili herhangi bir ücret alınmayacak. Ancak kredi kartlarına bir ücret yansıtılabilir. Bu kredi kartı sistemiyle ve o bankanın uygulamasıyla ilgilidir. Yani biz belediye olarak yüklemeden herhangi bir ücret talep etmiyoruz, almıyoruz. İstanbulkart mobil uygulaması tamamen yerli ve milli. Sistem dışarıya kapalı olduğu için herhangi bir riski de yok.

Android telefonlarda kartı telefona yaklaştırmak, iOS işletim sisteminde ise yükledikten sonra bizim noktalarımıza kartı tutarak yükleme aktif hale gelecek. Telefonu yaklaştırıp okuttuğunda yükleme yapılacak” demişti.

İstanbulkart mobil uygulaması için anlaşma yapılan 10 banka:

  • Vakıfbank
  • Halkbank
  • Denizbank
  • Ziraat Bankası
  • Yapı Kredi Bankası
  • Kuveyt Türk Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Şekerbank
  • Akbank
  • Türkiye İş Bankası