Kapadokya, ‘Alan Yönetimi Başkanlığı’ sistemi için son aşamada

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya’da süreçlerin tek elden yönetileceği ve sorunların hızla çözüme kavuşturulacağı “Alan Yönetimi Başkanlığı” sistemi için yürütülen çalışmalarda sona gelindi.

Sistem tamamlandığında Kültür ve Turizm Bakanlığının ana koordinatörlüğünde, Çevre ve Şehircilik, Tarım ve Orman Bakanlıkları, yerel idarelerden temsilciler ile alanında uzman akademisyenlerden oluşan komisyon bölgede yürütülecek tüm çalışmalarda ana karar mercisi olacak.

Kapadokya’nın planlaması, alandaki tüm uygulamaların koordine edilmesi, tanıtımın gerçekleştirilmesi, gerekli finansman kaynaklarının sağlanması, müze ve ören yerlerinin düzenlenmesi gibi görevleri üstlenecek olan komisyon, bölgenin “mekansal anayasası” olarak da adlandırılabilecek planlarını sil baştan hazırlayacak.

KAÇAK YAPILAR YIKILACAK

Yapılan araştırmalar sonucunda 100’ün üzerinde kaçak yapının bulunduğu tahmin edilen bölgede oluşan tahribata yönelik daha detaylı inceleme gerçekleştirecek. Bu çerçevede bölgede hem yerin üstündeki hem de yerin altındaki kaçak yapıların tamamı yıkılacak.

TARİHİ DOKUYA UYGUN YENİ YATIRIMLAR VE TANITIM ÇALIŞMALARI

Ayrıca Kapadokya’yı koruyan, dokuya uygun yeni yatırım alanlarının da oluşturulması sağlanacak olan ve balon turlarından sportif faaliyetlere kadar yürütülecek tanıtım çalışmaları komisyon tarafından koordine edilecek.

YATIRIMCILAR İÇİN TEK ELDEN SONUÇ

Alan Yönetimi Başkanlığı sistemiyle vatandaşların yapılaşmayla ilgili mağduriyetleri çözüme kavuşturulması ve bölgede yatırım yapmak isteyenlerin başvuruları birçok kurumun gezilmesine gerek kalmadan tek elden sonuçlandırılmasına olanak sağlayacak.

Kapadokya için `Özel Alan Başkanlığı’na benzer bir modele büyük destek!