Kruvaziyer limanı projesi İstanbul’a 3 milyon turist getirecek

Küresel kruvaziyer işletmeciliği yapan firmaların talepleri üzerine Yenikapı’da yapılacak olan kruvaziyer limanı, İstanbul’a yaklaşık 3 milyon turist getirecek.

Yenikapı’daki dolgu alanının hemen yanına yapılması planlanan proje kapsamında iki yanaşma yeri, 8 kruvaziyer gemi için toplam 3 bin metrelik rıhtım inşa edilerek 30 bin metrekarelik yolcu salonu, 120 bin metrekarelik dolguyla aynı anda burada 500 yat kapasiteli deniz terminali oluşturulacak.

Hürriyet’te yer alan habere göre Türkiye’nin kruvaziyer turizmden yeteri kadar faydalanamadığını vurgulayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul’un da kruvaziyer limana ihtiyacının olduğuna dikkati çekerek talepte bulunan firmaların 2,5-3 milyon kruvaziyer turist getirme fırsatlarının olduğunu söylediklerini ifade etti.

Projeyi hızlı bir şekilde hayata geçirmek istediklerini de kaydeden Bakan Turhan, “Limanlarımız kruvaziyer gemilerin yaklaşmasına çok müsait değil. Bunun için hem liman işletmeciliği hem de liman kapasitesi açısından gerekli çalışmaları yapıyoruz. Yenikapı Kruvaziyer Liman Projemizi, önümüzdeki yıl içinde ihalesini tamamlayıp, kısa sürede hizmete almayı planlıyoruz” dedi.