Belgrad seyahatinizi güzel kılacak en iyi 10 tavsiye

Belgrad gezi rehberi

Tarihin izlerini gözlerinizin önünde canlandıracak bu şehir, haritaya baktığınızda Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Karadağ arasında keşfedilmeyi bekleyen bir ülkeden, Sırbistan’dan size sesleniyor adeta! İşte Belgrad gezi rehberi.

Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktadan size göz kırpan Belgrad; renkli gece hayatı, tarihi dokusu, savaştan kalma izleri, kendine has sokak lezzetleri ve tabii ki uygun bir seyahat rotası olma özellikleriyle 3 gece 4 günlük bir turu eşsiz kılacak tüm etkenleri içinde barındırıyordu. Belgrad gezi rehberi

Belgrad gezi rehberi
Belgrad gezi rehberi

Ben de ekonomik tur paketleriyle dikkat çeken online bir seyahat platformu sayesinde adım attığım bu şehirden kendim için büyük, insanlık için küçük sayılabilecek deneyimler, hoş anılar, bol bol fotoğraf kareleri ve tavsiyeler ile Türkiye’ye döndüm. O ülkenin resmi dilini bilmeden, fazla İngilizce konuşmadan anlaşabilmeyi, insanları birbirine bağlayan güler yüzlülük ile sokakları, caddeleri ve tarihi binaları gezebilmeyi, genel geçer kurallarla (trafik ve görgü kuralları…) vahşi doğamızın medeniyete bir adım daha yaklaşabildiğini ve en önemlisi de yaşadığımızı sandığımız dünyanın aslında hayal edebildiğimizden daha büyük olduğunu bu tür seyahatlerde farkına varıyorsunuz.

İşte Sırbistan/Belgrad’dan kazandığım bu farkındalık, internette ya da sosyal medyada karşılaştığım seyahat yazılarından daha farklı bir yazıyı kaleme almamı sağladı. Size sıradan bir seyahat yazısı yerine edindiğim deneyimleri, hoş anıları, bol bol fotoğraf karelerini ve tavsiyeleri paylaşacağım. Hazırsanız işte başlıyoruz… Belgrad gezi rehberi

Belgrad gezi rehberi
1. Şehri gezmek için yol üstünde bulunan büfelerden kart satın alabilirsiniz. 2. Yılbaşı için sokaklar şimdiden renklendirilmeye başlanmış. 3. Belgrad’ın bazı binalarına yapılan graffitiler ilginizi çekebilir.

Belgrad gezi rehberi: Edindiğim deneyimler ve gözlemlerim

Tipik bir Avrupa kasabasını andıran Belgrad’da, daha önce Avrupa ülkelerine gitmiş olanlar hiç yabancılık çekmeden rahatlıkla şehri gezebilir, insanlarla sohbet edebilir ve dilediği mekana girip çıkabilir. Şehri yürüyerek günün herhangi bir saatinde sokakları, caddeleri gezebilirsiniz. O açıdan gayet güvenli bir şehir. Restoranlarda yemekler genellikle gayet güzel ve doyurucu servis edilmekte. İnsanlarını değerlendirirsek (tabii genel bir değerlendirme olacak her ülkenin, şehrin iyi ve kötü insanları mevcut) gençler oldukça yardım severler. Orta yaştakiler ise (en azından bana denk gelenler) sanırım turistlere hala alışamadıkları için zaman zaman anlaşmakta zorluk çekiyorlar. Özellikle uyaralım şehri gezmek için yol üstünde bulunan bayilerden kart satın almak için diyalog kuracağınız bazı satıcılar hırçın davranabiliyor. Öte yandan hayatın sakin bir akışı var ve sakinlik içinde zaman sanki durmuş gibi geliyor size. Kimsenin acelesi yok… Bu ülkenin insanları bakımlı, entelektüel ve coşkulular… Belgrad gezi rehberi

Belgrad gezi rehberi
Sırbistan/Belgrad’da eşsiz kareler…

Belgrad’a dair 10 tavsiyem

1- Belgrad’a nasıl gidilir? / Şehir içi ulaşım:

Seyahatimiz malum tur şeklinde olduğu için Belgrad’ın ana uluslararası havalimanı Nikola Tesla Havalimanı’na (BEG) indiğimizde bizi seyahat için tercih ettiğimiz şirketin rehberi ve transfer hizmeti karşıladı. Tur programından bağımsız olduğumuz zamanlarda ulaşım konusunda size vereceğim tavsiyeden ilki toplu taşıma araçları kullanacaklara; gece ve gündüz rota ve saatlerinin farklı olduğu bu şehirde tramvay, otobüs ve troleybüslere binebilmek için yol üstü büfelerde satılan BusPlus kartından (1, 3 ve 5 günlük kullanım süresi) satın alabilirsiniz. Diğer seçenekler ise Türkiye’de olduğu gibi satın aldığınız karta dilediğiniz kadar bakiye yükleyebilir ya da yerlilerin en sık kullandığı, aylık abonman kart seçeneğini kullanabilirsiniz. Belgrad gezi rehberi

NOT: Orta büyüklükte bir şehir olan Belgrad’da ulaşımı çok fazla dert etmeyin. Çünkü şehirdeki gezilecek yerler oldukça birbirine yakın halde bulunuyor. Ayrıca seyahat ediyorsanız yürüyerek yeni yerler keşfetme olasılığınız daha yüksek. Öte yandan kimsenin kartını okutmadığına da sakın aldanmayın! Çünkü yolculuğunuz sırasında sivil denetçilere denk gelebilir ve para cezasıyla karşılaşabilirsiniz. O yüzden abonman dışında aldığınız diğer iki kart seçeneğinde bindiğiniz toplu taşıma aracında kartınızı okutmayı unutmayın!

Toplu taşımanın yanı sıra daha uzak yerlere gitmek ya da saat açısından zorluk çekmemek için diğer bir ulaşım seçeneği ise taksiler. Ancak bu konuda sizi uyaralım çünkü taksi sürücüleri turist olduğunuzu anlayınca yüksek fiyatlar söyleyebiliyorlar. Bu nedenle bizim ilk tavsiyemiz Pink Taksi olacaktır.  

2- Trafik ve görgü kuralları şaşırtıcı olabilir:

Hem yaya hem de sürücüler olarak uymamız gereken trafik kuralları olsa da bildiğiniz gibi ülkemizde ne yazık ki böyle bir sisteme insanlık olarak hala geçemedik. Bu nedenle gittiğiniz ülkelerde trafik ve görgü kurallarında karşılaşacağınız muamelelere Fransız kalabilir ya da garipseyebilirsiniz. Onun için Belgrad’a gittiğinizde siz kaldırımda bekleseniz dahi 2-3 metre öncesinden yavaşlayan ya da duran araç sürücülerini görünce şaşırmayın!

Ayrıca seyahatiniz sırasında çekeceğiniz fotoğraflarda dikkatli olmanızı hatta mümkünse, eğer portre fotoğraflar çekiyorsanız kişinin iznini almanızı öneririm. Fotoğraf çekmeden önce ikaz levhalarının olup olmamasına da dikkat edin. Kendisini çekmemiş olsam da bir amca tarafından uyarıldım çünkü. (:

3- Belgrad hava durumu ve saat farkı:

Karasal iklim özelliklerinin hakim olduğu Belgrad’ı ziyaret etmek için en uygun zaman Mayıs-Kasım ayları. Yazları sıcak-nemli, kışları da aşırı soğuk olmasından dolayı kıyafetlerinizi buna göre ayarlamanız yerinde olacaktır. Öte yandan Türkiye ile Sırbistan arasında kış ayları için 2, yaz ayları için 1 saatlik fark bulunuyor. Bu yüzden Belgrad’a geldiğinizde saatlerinizi kışın 2 saat, yazın ise 1 saat geri almayı unutmayın! (Saatin geri olmasına karşın havanın Türkiye’ye göre daha karanlık olacağını ve zamanın alıştığımızdan daha yavaş geçeceğini de söylemeyi ihmal etmeyelim.)

4- Bu şehirde hayat çok mu çok yavaş:

Saat özelliğinden dolayı günün çok yavaş geçebildiğini yukarıda söylemiştik. Ama bir de Belgrad’da yaşayan yerlilerin Türkiye’de olduğu gibi bir telaşlı, bir aceleci ve çokça tempolu süreç geçirmediklerini de özellikle belirtelim. Turist olarak bu kadar sakinlik size huzurlu gelebilir ama Türkiye’deki o koşuşturmalı dünyanın burada olmayışı bir süreden sonra sizi sıkabilir. Zaten çevrenize baktığınızda gündüzleri genelde orta yaş ve üstü insanları göreceksiniz.

NOT: Özellikle kafe ve restoranlarda fark edilecek derecede servis hizmetinin de yavaş olacağını söyleyeyim. Size menü verildikten sonra 5 dakikalık süre zarfında siparişinize hala karar veremediyseniz vay halinize, çünkü garsonun tekrar gelmesi (siz çağırsanız bile) yarım saat sonra olacaktır.

5- Musluk suyunu gönül rahatlığıyla içebilirsiniz: 

Havalimanından kaldığımız otele doğru transfer işlemimiz gerçekleşirken tur rehberimiz Marina Nesic’in de ilk belirttiği argümanlardan biri musluk suyu oldu. Şehri dolaşırken karşılaşacağınız çeşmelerden ve konakladığınız tesislerin musluklarından su içebilirsiniz. Marketlerde şişelenmiş suların birçok çeşidine rastlayabileceğinizi de ifade edelim.

6- İnternet sorunu yok:

Belgrad’da kaldığınız süre boyunca şehir içinde kullanabileceğiniz free internet ağı size 15 dakika kullanım hakkı sunuyor. Ayrıca kafe ve restoranların ücretsiz Wi-Fi’leri, toplu taşıma durakları ve bazı araçlardaki ücretsiz internet hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.

7- Priz ve voltaj:

Türkiye’dekiyle aynı olan bu özellikler Belgrad’a geleceğiniz zaman ilave adaptör/dönüştürücü almanıza gerek bırakmıyor. (Priz: C, F  Voltaj: 230V)

8- Döviz ve kredi kartı:

Belgrad’ın resmi para birimi Sırbistan Dinarı’dır ve genelde ödemelerinizi bu para birimi üzerinden yapmanız gerekiyor. Belgrad’da adım başı rastlayabileceğiniz dövizcilerde Euro (Avro), ABD Doları, Sterlin ve diğer para birimlerini kolayca bozdurabilirsiniz. Kurlar neredeyse bütün döviz bürolarında aynı olmasından dolayı en yüksek kurdan nerede para bozdururum diye zaman harcamamanızı tavsiye ederim. Bunun aksine mecbur kalmadıkça havalimanı, otel ve bankalarda döviz kuru biraz daha düşük olduğundan buralarda para bozdurmayın. Ve kalacağınız süre boyunca gerektiği kadar küçük miktarlarda para bozdurun. Ödeme konusunda en önemli tavsiyem ise kredi kartınızla harcama yapmanız olacaktır. Yani az miktarda dinar, büyük alışverişlerde kredi kartı.

9- Belgrad’dan ne alınır? Alışveriş:

Belgrad’a gitmeden önce alışveriş konusunda çok fazla hayal kurmayın derim. Çünkü hemen hemen her ülke ve şehirde rastlayacağınız hediyelik eşyalar mevcut. Belgrad’a özel orayı hatırlatacak eşyalar arasında: yerel el yapımı ürünler (sajkaca (yerel şapka), poanak (yerel ayakkabılar), caksire (yerel pantolonlar), kuru etler, özel peynirler, tatlılar, kurutulmuş kırmızı biberden yapılan kahvaltılık sos ve yerel içkiler bulunuyor.

10- Nikola Tesla’ya kesinlikle laf etmeyin!:

Şehrin en önemli simgelerinden biri olan Nikola Tesla, Sırp kökenli Amerikalı mucit, fizikçi ve elektrofizik uzmanı. Aslında dünyadaki bilim ve teknoloji yapısını tam anlamıyla ‘kökünden’ değiştirebilecek birçok ‘kullanılan ve kullanılmayan’ deneye/buluşa imza atmış bu önemli isim hakkında konuşurken dikkat etmenizi öneriyorum. Çünkü Sırplar, tarih sayfalarından silinmeye çalışılan bu bilim insanının hak ettiği değeri görmesine önem veriyor.

1. Martinez Club & Bar, 2. Sokak Lezzetlerini deneyimlediğimiz IMA ZA SVE, 3. Bistro Jazz Cafe & Restaurant 4. Hotel M Belgrade

Tavsiye ettiğim mekanlar

1- Eğlence (bar ve club): Gece hayatı konusunda kıtanın en ünlü şehirlerinden biri olan Belgrade’da, eğer ilkbahar-yaz dönemi giderseniz Sava Nehri üzerinde bulunan nehir gemilerindeki kulüpler en güzel alternatifler olacaktır. Ancak biz sonbaharın son demlerinde gittiğimiz için Karađorđeva’da yer alan Martinez Club & Bar‘ı tercih ettik. Küçük bir mekan olsa da kaliteli bir ambiyansa sahip.

Sınırsız eğlence, dans ve dinamik bir gece geçirebileceğiniz 5 mekan:

– Gotik
– Hype Belgrade Night Club
– Da rezervisem – The BANK Club
– Brankow Club
– Freestyler Winter Stage – Belgrade Night Club

NOT: Bazı mekanlar için rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Tabii Sırp bir arkadaşınız varsa bu iş biraz daha kolay olabilir. Ama yine de siz siz olun mekanlara gitmeden önce rezervasyonunuzu yaptırmayı unutmayın!

2- Kafe ve restoranlar:

Eğer bir ülkenin/şehrin yerel yemeklerini merak ediyorsanız Belgrad’ın da sahip olduğu kendine has lezzetlerini keşfetmeden dönmemelisiniz. Yerel fast food’larına baktığımızda mantar, peynir ve kıymalı seçenekleriyle ağzınızı sulandıracak burek, bir tür hamburger olan ve köftesinin servis edilen tabak kadar büyük olan pljeskavica’yı tercih edebilirsiniz. Ama Belgrad’da karşılaşacağınız lezzetler genellikle yerel et yemekleri çeşitleri olacaktır. Öte yandan gulaš ve paprikaš gibi et yemeklerinin yanında biberli ajvar sosunu denemeyi unutmayın. Balkan köftesi olarak bilinen ve Lepinje isimli pideyle servis edilen Cevabcici’yi de listenize ekleyebilirsiniz. 

IMA ZA SVE ve Bistro Jazz Cafe & Restaurant’ta kendilerine has sosları dışında yabancılık çekmeyeceğiniz et ve tavuk yemekleri sunuluyor.

Yiyecek içecek mekanları açısından özellikle sokak lezzetlerini deneyimlemek isteyeceğiniz  IMA ZA SVE (burada bazlamaya benzer bir yuvarlak pide arasında özel soslu et döner yiyebilirsiniz) ve ‘tat konusunda biraz hassasım ve alışkın olduğum lezzetleri yemek istiyorum’ düşüncesindeyseniz onun içinde Bistro Jazz Cafe & Restaurant‘ı öneriyorum.

Ayrıca şehrin her noktasında balık, Çin ve helal özellikli restoranlar ile karşılaşabilirsiniz. Tabii sadece yemek yemek odaklı değil biraz ortam, biraz müzik ve biraz da yerellik istiyorsanız onlar için de pek çok mekan bulunuyor. Bunlardan bazıları ise şöyle:

– Lorenzo & Kakalamba
– Little Bay
– Hanan Restaurant – Shawarma
– Vapiano Restaurant
– Dorian Gray
– Saran Belgrad
– W sushi
– Sumatovac Al Forno
– Salon 1905
– Miamiam

3- Konaklama: Biz tur içeriğinde yer alan 4 yıldızlı Hotel M Belgrade‘da konakladık. İş seyahatinde olanlar, sporcular ve Belgrad’ı ziyaret edecekler için güzel bir seçenek olan otel, Bajfordova šuma’nın (büyük bir park/ormanlık alanı) içerisinde yer alıyor. Şehir merkezine uzun bir yürüyüşün ardından ulaşabileceğiniz bir konumda yer alsa da toplu taşıma imkanı otelin bu dezavantajını avantaja çevirmiş durumda. Belgrad’daki ilk resmi ruhsatlı kongre oteli olan Hotel M, 20-500 koltuk kapasiteli 7 konferans salonuna ve 180 şık, tam donanımlı odaya sahip. Belgrad gezi rehberi

Bunun dışında da size 5 lüks ve 5 orta segmentte olan otelleri de şöyle sıralıyorum. Artık tercih sizin. (:

Belgrad’ın en lüks 5 oteli

– Hotel Metropol Palace, a Luxury Collection Hotel
– Hyatt Regency Belgrade
– Square Nine Hotel Belgrad
– Hotel Moskva
– Saint Ten Hotel

Belgrad’ın her bütçeye uygun 5 oteli

– Five Points Square Şehir Merkezi
– Daire Kalamagdan
– Belgrad Butik Otel
– Boutique Apartments 360
– Eden Garden Suites

Belgrad gezi rehberi
1. St. Mark Kilisesi, 2. Sırbistan Parlamento Binası 3. Nikola Tesla Müzesi, 4. Stambol (İstanbul) Kapısı

Belgrad’da gezilecek 20 tarihi-turistik yer

Nikola Tesla Müzesi
Krunska Caddesi
Kalemegdan Kalesi ve parkı
Aziz Sava Katedrali
Mora Fatihi Damat Ali Paşa Türbesi
Mehmet Paşa (Sokullu Mehmet Paşa) Çeşmesi
Belgrad galibi heykeli
Stambol (İstanbul) Kapısı
Askeri Müze
Saat Kapı ve Müzesi
Nebojsa Kulesi
Bayraklı Camii
Kafe ve dükkanlarıyla ünlü Knez Mihailova sokağı
Skadarlija sokağı
Cumhuriyet Meydanı
Aleksandra Bulvarı
Terazije Caddesi
Sırbistan Ulusal Müzesi
Taş Meydan ve St. Mark Kilisesi.

Okuma önerisi: Bulgaristan gezi rehberi: Soyfa, Borovest, Bansko, Velingrad, Filibe