12. Travel Turkey İzmir kapılarını açtı! İşte fuardan önemli başlıklar…

Son Güncelleme Tarihi

Turizm sektörünün tüm kollarını Fuarizmir’de bir araya getiren 12. Travel Turkey İzmir Fuar ve Kongresi bugün açıldı. Açılış konuşmaları yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın ifadeleri dikkat çekti. 

Firuz Bağlıkaya fuar kapsamında seyahat teknolojilerinin ve dijitalleşmenin hayatımıza ve turizm sektörüne olan etkisine büyük önem verdiklerinden bahsederken Bakan Ersoy ise devlet teşvikleriyle ayakta durma devrinin bittiğini tüm turizm paydaşlarının elini taşın altına koyması gerektiğini ifade etti.

Dünyanın farklı ülkelerinden gelen ziyaretçileri İzmir’de buluşturan Travel Turkey İzmir Fuarı ve Kongresi, dünyanın her noktasından İzmir’e gelecek profesyonellerle yapılacak ikili görüşmeler sayesinde 2019 turizmine katkı sağlayacak. A ve B Holü’nde gerçekleşen fuarda il ve ilçe belediyeleri, kalkınma ajansları, oteller, acenteler yer aldı.

Demirören Medya Gazete Reklam Satış Grup Başkanı Gürcan Korkmaz, THY Yurt içi Satış Başkanı Emre Menevşe, Makedonya Cumhuriyeti Turizmi Tanıtma ve Destekleme Ajans Direktörü Ljupcho Janevski, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Diyarbakır Valisi Hasan Bahri Güzeloğlu, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Kıbrıs Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy konuşmalarını gerçekleştirdi.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya

“TURİZMDE DİJİTAL ETKİYE ÖNEM VERİYORUZ”

Açılış konuşmasında bu yılki Travel Turkey İzmir Fuarı’nın kültürlerarası buluşmalara ve kaliteli iş birliklerine ev sahipliği yapacağına değinen TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, hem İzmir hem Türkiye hem de turizm sektörü açısından büyük katkılar sağlayacağını söyleyerek şu açıklamalarda bulundu:

“Öncelikle bu yılki partner ülkemiz Makedonya ve saymakla bitmeyecek zengin değerleriyle ön plana çıkan partner ilimiz Diyarbakır’a teşekkürlerimi sunuyorum. Turizmde altın bir yılı geride bırakıyoruz. Sektörün içinden gelen ve değerli çalışma arkadaşları ile şimdiden başarılı çalışmalar yürüten Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a sektöre katkılarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ ve TÜRSAB ortaklığıyla, Fuarizmir’de gerçekleşen bu etkinliğimize bin 284 katılımcı, 194 yabancı katılımcı, 36 katılımcı ülke, 44 bin 589 ziyaretçi, 63 ziyaretçi ülke, 200 uluslararası alıcı, 595 yerli satın alıcı iştirak etmesi ve 8 bin 260 B2B görüşmenin yapılmasını bekliyoruz. 12. Travel Turkey İzmir Fuar ve Kongresi’nin artı değerlerinden biri yurt dışından gelen Hosted Buyer ile acentelerimizi buluşturarak bir platform oluşturmaktır. Fuar kapsamında seyahat teknolojilerinin ve dijitalleşmenin hayatımıza ve turizm sektörüne olan etkisine büyük önem verdik. Bir diğer önemli etkinliğimiz ise Gastoronomi Turizmi Kongresi olacak.”

İyi geçen 2018 turizm sezonundan bahseden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise şu önemli başlıklara değindi:

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy

ŞİMDİ ÖZ GÜVENLİ OLMA VAKTİ

“Başta İzmir olmak üzeri tüm Türkiye turizm camiasına hayırlı olmasını diliyorum. 2016 yılında yaşanan olumsuzlukların ardından 2017’deki düzelme ve bu yılki yükselişimiz ile başarılı bir turizm ivmesi gerçekleştiriyoruz. Önceliğimiz sayıdan çok niteliği arttırmak olacak. Nitelikli turisti hedeflemeliyiz. Şimdi öz güvenli olma zamanı. Türkiye olarak bir üste çıkma zamanı ve buna hazırız. Ancak maalesef küçük bir kesim devlet teşvikleriyle devam ederek küçük hesapların peşindeler. Biz hedeflerimizi büyük koyacağız.

DÜNYANIN SAYILI HAVA YOLLARI ARASINA GİRECEĞİZ

Türkiye olarak dünyanın en büyük havalimanını 3 yıl gibi kısa bir süre içerisinde hizmete aldık. Global bir marka olmayı başaran THY, yeni havalimanı bazında filosuna katacağı yeni uçaklarla Avrupa’nın bir numaralı hava yolu şirketi olacak. Ama bu yetmez! Biz dünyanın sayılı hava yolları arasına girmeyi hedefleyeceğiz. Ulaşım sorunlarını çözdükten sonra turizm paydaşları olarak kendimizde bu öz güveni bulmamız ve büyük yollar katetmemiz gerekiyor.

OTEL YATIRIMCILARINDA DA BİR ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ GEREKLİ

Önümüzdeki yıldan itibaren turizme yeniliklerle başlayacağız. İlk önce zihniyet değişikliğiyle başlayacağız. Kişi başı gecelik geliri arttırmak ve turizme daha çok ivme katmak için turizm projeleri geliştirmeye başladık. Rekabetin olmadığı bir dünya yok! Bu yüzden herkes taşın altına elini koyacak ve her şeyi devletten beklemeyecek. Tanıtım yapmadan bir yerlere gelmek mümkün değil. Buradan tüm turizm paydaşlarına sesleniyorum bugün kişi başı gecelik gelir ve fiyatlar ne oldu diye sormanız gerekiyor. Önceliğiniz gelir arttırmak ve fiyatları yükseltmek olmalı. Ama sadece maliyet odaklı çalışmakta olmaz. Önce vereceksiniz sonra alacaksınız. Bunun için gerekli altyapının oluşturmasını yapıyoruz. Yeni yıldan itibaren özel sektörle birlikte alacağımız kararlarla pek çok ülkeden daha iyi olacağız. Türkiye ve Türkiye turizmi olarak hep ileriye gideceğiz. ”

Travel Turkey İzmir, 6 Aralık’ta 12. kez kapılarını açacak