Travel Turkey İzmir Fuarı katılımcıları neler söyledi?

12. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı ve Kongresi; bünyesinde gerçekleşen ticari görüşmeler, satın alıcılarla yapılan anlaşmalar ve artan nitelikli ziyaretçisiyle katılımcıları fuarda hedeflerine ulaştırdı.

2018 yılında turizm sektöründeki gelişmeyle birlikte yeni yıldan daha fazla beklentisi olan katılımcıların yüksek beklentilerini karşılayan Travel Turkey İzmir’in, sektördeki pozitif ivmelenmeye de katkı sağlayacağı fuar sonunda herkesin ortak görüşü oldu.

Travel Turkey İzmir; hem nitelikli profesyonel ziyaretçisi ve Uzakdoğu, Avrupa, Balkanlar, Ortadoğu, Güney Amerika, Türki Cumhuriyetler ve Rusya’dan getirilen Türkiye pazarı ile doğrudan ilgili kişilerden oluşan alım heyeti ile gerçekleşen görüşmelerle katılımcı firmalarını hedeflerine ulaştırdı. 13. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı ve Kongresi, 5 -7 Aralık tarihleri İZFAŞ ve TÜRSAB ortaklığıyla sektörü yeniden bir araya getirecek.

Katılımcılar ne dediler?

Jolly Tur Mice Direktörü Serdar Söyler: “Jolly Tur olarak stant ile katıldığımız Travel Turkey İzmir Fuarı’nda bu yıl geçen yıla oranla daha fazla ziyaretçi olduğunu gözlemledik. Yeni ziyaretçi ile network imkanı bulmak bizim için çok faydalı oldu. Bu tarz fuarlar sektörümüze hareket kazandırıyor. Travel Turkey İzmir Fuarı, dünya ve ülke turizmini İzmir’de buluşturdu. Güzel İzmir şehrinin keyfini yaşama imkanı sundu. Organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.”

HotelRunner Kurucu Ortağı Arden Agopyan: “Travel Turkey İzmir Fuarı, her yıl bir önceki yıldan daha fazla nitelikli ziyaretçi çekerek katılımcı firmalar için katma değerli bir etkinlik olarak dikkat çekiyor. HotelRunner olarak, İZFAŞ ve TÜRSAB ortaklığıyla gerçekleştirdiğimiz ttitech stage etkinliğimizle yüzlerce profesyonele ulaşarak en son teknolojik gelişmeleri anlattık. Fuara yeni bir soluk getiren bu oluşumun, fuarın gelecek yıllardaki etkinliğini de artıracağını ön görüyoruz. Firma olarak bu kaliteli fuar ve organizasyon sayesinde Ege Bölgesi başta olmak üzere tüm Türkiye’deki iş ortaklarımızla buluşabilmiş olmaktan mutluyuz.”

Çeşme Otelciler Ve İşletmeciler Birliği Başkanı Yakup Demir: “12. kez buluştuğumuz Travel Turkey İzmir’le 13’üncüsünde buluşmak üzere bu yılda vedalaştık. Her yıl hem nitelik hem de nicelik olarak gelişen güzelleşen Travel Turkey İzmir’e hem çok yakıştı, hem de İzmir ona çok alıştı. Dün gibi hatırlıyorum. Bu fuarın kararı verilirken hep ihtiyatla yaklaşıldı, ‘olur mu, bu fuar tutar mı’ dendi. Fakat birincisinden 12’ncisine kadar nasıl büyüdüğünü hepimiz gördük. Bu fuar tuttu ve katılımcı ve ziyaretçi sayısını her yıl önemli ölçüde arttırarak bugünlere kadar geldi. Oldukça fazla ziyaretçi ve katılımcıyla buluştuk, konuştuk ve fuarın değerlendirmesini yaptık. Hepsinin ortak görüşü, ‘ hem kalite var, hem samimiyet var, hem de huzur var’ dediler. Partnerlerimizle çok rahat görüşme yaptık, kaliteli işler geldi dediler. Biz Çeşme olarak da çok memnunuz. En çok ziyaret edilen stant olduk. Alaçatı ve Çeşme otellerimizden ciddi katılımcı geldi. Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız da fuardaydı. Sabahtan akşama kadar ziyaretçilerle hasbihalde bulundular, sorunları ve istekleri dinlediler. Netice olarak, Travel Turkey İzmir için vazgeçilmez bir fuar. İZFAŞ ve TÜRSAB tüm detaylarıyla mükemmel bir şekilde organize ediyorlar. Kendilerine bir kez daha teşekkür ederiz.”

İtaltur Tur Şirketi Sahibi İra Özkesen: “12’ncisini düzenlenen fuara biz düzenli olarak katılıyoruz. Gelişimini son derece iyi gözlemledik. Sektörde çok daha etkin olan, tercih edilen bir fuar oldu Travel Turkey İzmir. 2019 turizminin gelecek turistler açısından çok daha çeşitli olacağını ve daha fazla sayıda turist geleceğini düşünüyoruz. Hem İzmir hem de Kuşadası’na kruz gemilerinin daha fazla gelmesiyle birlikte bu da canlanacak. Kesinlikle daha fazla turist bekliyoruz. Bu artışta fuarın da katkısı olacağını düşünüyoruz. Özellikle Orta Doğu ve Japon piyasası ile görüşmeler yaptık. Ne kadar internet ortamı olsa da yüz yüze yaptığımız görüşmeler her zaman ilişkiye artı avantaj katıyor.”

Side Royal Palace Hotel & Spa Genel Müdür Yardımcısı Erol Sanat: “Otelci olarak Travel Turkey İzmir’den bizim beklentilerimiz yaz sezonuna yönelik iç pazarın daha hareketlenmesi. Bu fuarda yapmış olduğumuz görüşmeler 2019 için herkesin istekli olduğunu gösterdi. Tabi ki kur artışıyla fiyat yükselmesinden dolayı herkesin endişesi var. Burada otelcilere iş düşüyor. Geçen yılki fiyatların bir tık üstüne oda ayırarak iç pazarın küstürülmemesi gerektiğini düşünüyorum. 2019 umuyorum güzel bir sezon olacak. Türkiye’deki yatak kapasitesine baktığınızda sadece iç pazarla olmuyor. Almanya ve Rusya lokomotif pazarlar. Ayrıca İngiltere pazarı da ağırlık kazanıyor. Gözlerimizi bu üç pazara odaklayıp devam etmemiz yanlış, yeni pazarlar oluşturulmalı. Travel Turkey İzmir’de yabancılarla kendi ülkemizde buluştuk, bunun da faydalarını göreceğiz.”

Utatil Kurucu Ortağı Hüseyin Akyol: “Fuar çok güzel geçti, kalabalıktı. 2019 turizmine fuarın katkı sağlayacağını düşünüyorum. 2018’de de yaşadık bunu, 2019’da da göreceğiz. Rekabet çok fazla olacak. Hem iç hem de dış pazarda rekabet olacak, çok çetin geçecek. Fuar rekabette bir adım daha öne çıkartan pozisyonda bulunuyor.”

Ebook Travel Tur Direktörü Okay Bülent Kırmızı: “Fuarın beklentilerimizi karşıladığını söyleyebilirim. Çok ciddi ilişkiler kurduk. Karşılığını fuardan sonra geri dönüşlerle göreceğiz. Fuarın 2019’a katkısı mutlaka olacak. Burada çok fazla şirket var, yabancı satın almacı da fuara katılıyor. Mutlaka yeni anlaşmalar yapılacaktır, katma değer kazandıracaktır turizme.”

12. Travel Turkey İzmir Fuarını 44 bin kişi ziyaret etti