İstanbul Fransız Kültür Merkezi 2019’a iki önemli etkinlik ile başlıyor

Amerikan foto muhabiri Damaso Reyes’in “Avrupalılar” sergisi 17 Ocak-11 Mart 2019 tarihleri arasında düzenlenecek.

İstanbul Fransız Kültür Merkezi, 2019’un ilk yarısında gerçekleşecek iki önemli etkinliğini duyurdu.

16 Ocak 2019 tarihinde gerçekleşecek olan İstanbul Modern’in 2012 yılında düzenlemeye başladığı “Müzeler Konuşuyor” söyleşi platformunun ilk etkinliği “Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Fransa”, Paris’teki Centre Pompidou’nun direktörü Bernard Blistène’i ağırlayacak. 17 Ocak-11 Mart 2019 tarihleri arasında ise Amerikan foto muhabiri Damaso Reyes’in “Avrupalılar” sergisi düzenlenecek.

İşte İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nin yeni yıldaki iki önemli etkinliğinin detayları:

Konferans: MÜZELER KONUŞUYOR: KONUĞUMUZ FRANSA
16 Ocak 2019 – Saat 19:00
Konuşmacılar : François Blistène
İstanbul Fransız Kültür Merkezi

İstanbul Modern’in 2012 yılında düzenlemeye başladığı “Müzeler Konuşuyor”, uluslararası müze profesyonellerini Türkiye’deki meslektaşlarının yanı sıra müze ziyaretçileriyle ve internet üzerinden küresel izleyicilerle buluşturan bir söyleşi platformu.

Fransa’daki sanat kurumu ve modellerini ele alan “Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Fransa”, ilk etkinliğinde dünyanın önde gelen sanat kurumlarından Paris’teki Centre Pompidou’nun direktörü Bernard Blistène’i ağırlıyor.

2013 yılından itibaren Centre Pompidou’nun direktörlüğünü yürüten Bernard Blistène, Birleşik Devletler’de pek çok serginin gerçekleştirilmesinde görev aldıktan sonra, Centre Pompidou’da 2000 yılında Sanat Üretimi Genel Müfettişi ve 2008 yılında Kültürel Gelişim Bölümü Direktörü olarak görevlendirildi. Bu görevi süresince “Un Nouveau Festival” (Yeni Bir Festival) adıyla farklı güncel sanat alanlarını birbiriyle buluşturan bir etkinlik tasarladı. Blistène, hâlen Centre Pompidou’da modern ve çağdaş sanat koleksiyonlarının geliştirilmesi ve restorasyonundan sorumlu olarak görevine devam ediyor.

Sergi: 17 Ocak – 11 Mart 2019
DAMASO REYES “AVRUPALILAR”
Sergi açılışı: 17 Ocak 2019 – 19:15
Istanbul Fransız Kültür Merkezi

Fransız Kültür Merkezi İstanbul, Bahçeşehir Üniversitesi/BAUART ve Amerikan Konsolosluğu iş birliğinde Amerikan foto muhabiri Damaso Reyes’in “Avrupalılar” sergisine ev sahipliği yapacak.

Damaso Reyes fotoğraf araştırmalarını aralarında Almanya, İspanya, Fransa, Birleşik Krallık, Türkiye, İsviçre ve Ukrayna’nın da bulunduğu Avrupa ülkelerinde 10 yılı aşan bir süre içerisinde gerçekleştirdi. Fotoğrafçının çağdaş Avrupa Kıtası’nda hayata dair samimi keşifleri, politika, kültür ve kimliklerin yaşamlar ve toplumlar içerisindeki kesişmelerinin çoğunlukla anlatılmamış yönlerini açığa çıkarmayı amaçlıyor.

“Hedefim, Avrupa’nın ve Avrupalılar’ın nasıl değiştiklerini, ama ayrıca şu anda var olanı değişmeden belgelemek” diyor Reyes ve böylelikle, Avrupa’daki değişim koşulları altındaki günlük yaşamların benzerlik ve farklılıklarına dair etkileyici bir dokümantasyonunu gözler önüne seriyor. Bu fotoğraflar aynı zamanda, küreselleşmenin Avrupa Kıtası ve toplumlarının üzerindeki etkisini yansıtmakta.