İzmir’deki balık çiftliği projesinde bu ısrar neden?

Last Updated on 7 Ocak 2019 by Turizm Günlüğü

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İzmir’in turizm açısından büyük değer taşıyan Seferihisar ve Urla ilçelerinde mahkeme tarafından verilen iptal kararlarına rağmen halen yapılmak istenen balık çiftlikleri hakkında “Bu resmen hukuksuzluktur” dedi.

Balık çiftlikleri hakkında hazırladığı soru önergesini Meclis gündemine sunan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Çevre ve Şehircilik Bakanının yanıtlaması istemiyle “Neden mahkeme iptallerine rağmen yeni ÇED kararları verilmekte ısrar ediliyor?” diye sordu. Beko aynı zamanda bölgenin turizm değerine de “Çiftliklerin faaliyetine devam etmesi halinde, Seferihisar ve Urla Kıyılarındaki otellerin ve turizmin olumsuz etkileneceği bilindiği halde neden ısrar edilmektedir?” sorusuyla dikkat çekti.

yurtgazetesi.com.tr’de yer alan habere göre İzmir’de bu iki ilçenin denizinin, kültürel mirasının ve yaşamsal alanlarının balık çiftlikleri ile yok edileceğine vurgu yapan Beko, “Kıyıya yakın çiftliklere mahkeme her defasında izin vermezken bakanlık işletmeler her istediğinde ÇED olumlu raporunu veriyor. Seferihisar ve Urla Belediye başkanlarımızın da destekleriyle eylemler yaptık, davalar açıldı ve halkın zaferi ile sonuçlandı bu davalar. Mahkeme kararlarına rağmen bakanlığın bu izinleri vermesi resmen hukuksuzluktur. Buna izin vermeyeceğiz” açıklamasında bulunarak Çevre ve Şehircilik Bakanına şu soruları yöneltti:

  • 2010 yılında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen Çevre Düzeni Planı’nda yer alan, Sığacık Koyu’nda iki bölgede ‘su ürünleri yetiştiricilik alanları’ hakkında açılan dava sonucu iptal edildiği halde bu Danıştay Kararı neden uygulanmamıştır?
  • Ardından her iki alan için gerek çipura ve levrek yetiştiricilik, gerekse orkinos yetiştiricilik faaliyetleri için bu plan kararı bertaraf edilerek ÇED gerekli değildir ve ÇED olumlu kararları neden verilmiştir?
  • Seferihisar Belediyesi ve Urla kıyısındaki, AKKOY ve YADEM Çevre Dernekleri, Altınköy Sitesi sakinleri ve yurttaşlar tarafından açılan davalarda verilen iptal kararları neden uygulanmamakta ve yeni ÇED Kararları verilmekte ısrar edilmektedir?
  • Bu çiftliklerin Sığacık Koyu’ndan çıkarılması gerektiği halde neden çıkarılmamaktadır?
  • Yine mahkeme kararı ile sabit olan; Urla kıyısında Demircili Mahallesi’nde yer alan AİRAİ Antik Kenti’nin olumsuz etkileneceği ve kıyıların kullanımı ve korunması ile ilgili olarak, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun ilke kararına aykırı olduğu gerçeği karşısında bu tesislerin kaldırılması, kıyıların ve antik kentin korunması için ne gibi icraatlarınız olacak?
  • Çiftliklerin faaliyetine devam etmesi halinde, Seferihisar ve Urla Kıyılarındaki otellerin ve turizmin olumsuz etkileneceği bilindiği halde neden ısrar edilmektedir?