ITB Berlin ziyaretçilerini bu yıl neler bekliyor?

Dünyanın en önemli turizm fuarlarından ITB Berlin Fuarı bu yıl 6 – 10 Mart tarihleri arasında düzenlenecek. Bu yılki fuara ilişkin detaylar şu şekilde:

Bu yıl düzenlenecek fuarda turizm, siyaset ve iş dünyasının önde gelen 400 ismi turizmin geleceği hakkında konuşma yapacak. ITB Berlin 2019 Fuarı kapsamında toplam 200 etkinlik düzenlenecek.

OVERTOURISM KAVRAMI ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR ARASINDA

“Geleceği düşünen ulaşım sistemleri”, “müşteri beklentilerindeki son gelişmeler”, “lüks seyahat trendleri” öne çıkan konu başlıkları olurken; belli bölgelere yönelik turizmde aşırı talep artışı (overtourism kavramı) ve iklim değişikliğinin turizme yakın tehditleri bu fuarın kilit gündem maddesi olacak.

Fuarın ilk günü “overtourism” kavramı üzerine paneller ve konuşmalar düzenlenecek. 8 Mart Cuma günü ise Royal Caribbean Cruises Yönetim Kurulu Başkanı ve Cruise Lines International Association (CLIA) Yönetim Kurulu’nun yeni başkanı Adam Goldstein, uluslararası kruvaziyer sektörü ve geleceği hakkında bir konuşma yapacak.

TUI VE EXPEDIA CEO’LARI KONUŞMA YAPACAK

7 Mart günü ise uluslararası seyahat sektörünün önemli isimleri konuşma yapacak. “ITB CEO Interviews” kapsamında TUI CEO’su Friedrich Joussen ve Expedia CEO’su Mark Okerstrom’un yanı sıra HomeAway, Egencia, Hotels.com, Hotwire, Travelocity, Orbitz and Trivago gibi markaların yöneticileri turizm alanındaki son gelişmeleri ve turizmin geleceği hakkında sunum yapacaklar.

ÇİN VE SEYAHAT TEKNOLOJİLERİ  

Fuar kapsamında “ITB Deep Dive” başlıklı oturumun kilit konu başlıklarından biri seyahat sektörüne yönelik yeni teknolojilere, online rezervasyon alanındaki gelişmelere ve mobil cihazlardaki gelişime öncülük eden “Çin” olacak. Bu doğrultuda 7 Mart’ta ise Alibaba Avrupa Bölge Müdürü Terry von Bibra konuşma yapacak.

SOSYAL MEDYA VE OVERTOURISM     

Yine 7 Mart’ta düzenlenecek oturumlar arasında dikkat çeken konulardan biri de sosyal medyanın overtourism (belli bölgelere yönelik turizmde aşırı talep artışı) üzerine etkileri olacak.

8 Mart günün konu başlığı ise “Start-up”lar olacak. Düzenlenecek oturumlarda konaklama, havacılık, mobilite, seyahat rezervasyonları ve hizmetleri alanındaki start-up’ların yeri hakkında konular ele alınacak.