2018 yılı uluslararası havayolu trafiği rakamları açıklandı

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) 2018 yılına ilişkin uluslararası arenada havayolu trafiği ve havayolu yolcu sayısına ilişkin rakamları açıkladı. Buna göre geçtiğimiz yıl toplam gerçekleşen 38 milyonluk uçuş rakamıyla toplam 4.3 milyar yolcu seviyesine ulaşıldı. 2017 yılında ise bu rakam 4 milyar seviyesindeydi.

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün (ICAO) Sözcüsü Anthony Philbin’in yaptığı açıklamaya göre; sınır aşırı seyahat eden 1.4 milyar turist havayolunu tercih etti. Diğer yandan dünya ticaret hacminin yüzde 35’i havayolu taşımacılığıyla sağlandı.

Bu gelişmelerin yanı sıra yolcu artış oranının hızında bir düşüş yaşandı. 2017 yılında yüzde 8.4 olarak açıklanan yolcu artış oranı, 2018 yılında yüzde 6.4 olarak kaydedildi. Buna yol açan en önemli etken olarak Kuzey Amerika bölgesinde yaşanan düşüş miktarı olarak gösterildi.

AVRUPA İKİNCİ SIRADA YER ALDI

Dünya genelindeki uçuşların yüzde 37’si Avrupa kıtasında gerçekleşti. Avrupa Bölgesi’ndeki uçuşlarda kaydedilen büyüme rakamı yüzde 6.7 olarak kaydedildi. Bu rakamla Avrupa dünya genelindeki bölgelerde en yüksek büyümeyi kaydeden ikinci bölge oldu. İlk sırada yüzde 7.3 ile Asya Bölgesi yer aldı. Latin Amerika / Karayipler Bölgesi yüzde 6.6 büyüme kaydetti. Bu bölgeyi yüzde 6.5 oranıyla Afrika takip etti.

1.3 MİLYAR YOLCU LOW COST FİRMALARINI TERCİH ETTİ

Yine bu yılın verilerin doğrultusunda 4.3 milyar yolcunun, 1.3 milyarı low cost havayolu firmaları tarafından taşındığı açıklandı. Bu rakam da dünya genelindeki toplam yolcu sayısının yüzde 31’ine denk gelmektedir.