Turizmde yeni hedef: 70 milyon turist, 70 milyar dolar gelir!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, 2018’de güzel bir ivme yakalayan turizm sektörünün bu yılki hedefini ’70 milyon turist 70 milyar dolar gelir’ olarak açıkladı.

2018 yılında turist sayısında Türkiye rekorunu kırdığımızı söyleyen Bakan Ersoy, hedefleri yükselttiklerini bir kez daha belirterek bu yeni hedefte Türkiye’nin zorlanacağını sanmadığını ifade etti.

Hollanda’nın Utrecht kentinde bu yıl 49’uncusu düzenlenen turizm fuarında Türkiye turizmi için açıklamalarda bulunan Mehmet Ersoy, 2019 yılında turist sayısı bakımında yüzde 18-20’lik artış beklediklerine işaret ederek “Turist sayısında Türkiye rekorunu kırdık. Tahminen 45 milyon turist sayısını aşmış olacağız. 2019 yılında erken rezervasyon verileri oldukça iyi görünüyor. Özellikle Avrupa pazarında çok ciddi artış var. Ocak ayı ilk havalimanı verilerini Antalya’da almaya başladık. Antalya’nın havalimanı verilerinde ortalama yüzde 60 artış görüyoruz. Türkiye genelinde de ciddi bir artışın göstergesi. Hollanda’da yüzde 25-30 arası artış var” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy

TÜRKİYE BU KONUDA UZMANLAŞTI

2023 için eski hedefin 50 milyon turist olduğunu anımsatan Ersoy, bu hedefi 2019 yılında 52 milyon turist olarak yakalanabileceğini düşündüğünün ve artık turizmdeki hedeflerini daha da yükselttiklerinin altını şu ifadelerle çizdi:

“Yeni hedefimiz 70 milyon turist, 70 milyar dolar gelir. Bu hedefte Türkiye’nin zorlanacağını sanmıyorum. Türkiye bu konuda uzmanlaştı. Önemli olan 70 milyar dolarlık kısmı yakalamak. Nitelikli turiste, konaklama günü ve harcaması yüksek turiste odaklanmamız gerekiyor. Bunlarla ilgili çalışmalarımızı yapmaya başladık.

TURİZM EĞİTİMİNDE ARTIK SINIRLAMA YOK

Ayrıca eğitim konusunda müfredatlar da oluşturuldu. Sevindirici olan kısmı, otellerimiz bu yeni konsepte sahip çıktı. Türkiye’de 76 turizm meslek lisesi var. İlk etapta deneme amaçlı 11’iyle sınırlandırıldı bu okullar. Projeye dahil olmak için 30’un üzerinde otel başvuru yaptı. İlk yıl 11 okulla sınırlı tutacağız. Uygulamadaki artılar ve eksileri göreceğiz. İlk seneyi atlattıktan sonra gelecek yıl talebin tamamını karşılamış olacağız. Zaman içinde 76 okulun yeterli olmayacağını düşünüyoruz. Bir sınırlamamız yok. Talep geldikçe diğer meslek liseleri turizm kolejine dönüştürülecek. İhtiyaç kaç okulsa o kadar okul turizm kolejine dönüştürülecek. Böylelikle sektörün en büyük sorunu olan sezonluk personel ihtiyacının da karşılanmış olacak. Öğrenciler 20 Nisan- 20 Ekim arasında eğitimlerini otellerde görüyor. Hem sezonluk personel ihtiyacı karşılanmış hem de öğrencilere ücret ödenmiş oluyor. Herkes için kazançlı. 4 yıllık eğitimden sonra oteller kendi istedikleri şekilde yetiştirilmiş, 3 dil öğrenmiş personele kavuşacak. Öğrencilerin de mezun olduktan sonra iş bulmaları garanti olmuş oluyor.

DİREKT SEFER SAYILARI MİSLİYLE ARTTIRILACAK

Öte yandan nitelikli turist getirilmesi yönünde Türk Hava Yolları (THY) ile ortak çalışma ile direkt turizm hamlesi yaptık. Nisan sonunda Antalya, Bodrum, Dalaman, İzmir havalimanlarına Avrupa’dan, Almanya’nın birçok kentinden, İngiltere, Rusya ve Körfez ülkelerinden direkt seferlere başlanacak. Protokolü haftalık 67 sefer olarak yaptık ancak bir düzeltmeye giderek haftalık 80 sefere çıkardık. 2020 yılından itibaren THY bünyesine her yıl 50 yeni uçak katılacak. Bu turizm hamlesiyle 2023 yılına kadar Antalya, Bodrum, Dalaman havalimanlarına sefer sayılarını misliyle artırmaya gideceğiz. 500 tarifeli sefere kadar bu sayıyı çıkaracağız. Tarifeler açılmaya başlandı. Birkaç ay içinde kış tarifelerini de açacağız. THY kışın da uçmaya devam edecek. Sezonluk değil 12 aylık uçuş öngörülüyor.

“ARTIK SAYIYA DEĞİL GELİRE KONSANTRE OLACAĞIZ”

Tanıtım bütçeleri ve direkt tanıtım seferberliği başlatıldı. Ocak ayı itibarıyla Türkiye’ye en çok misafir veren ülkelerde Türk hükümeti direkt tanıtım çalışmalarına başladı. İngiltere, Almanya, Hollanda, Ukrayna, Rusya ve Körfez ülkelerinde, 15 Ocak’tan itibaren magazinlerde ve televizyonlarda yoğun tanıtım yapılacak. Bunu dijital tanıtım seferberliği takip edecek. Artık sayıya değil, gelire konsantre olacağız.

NİTELİKLİ TURİST HAMLESİ İÇİN BU ŞART!

Bu amaç için son bir eksik kaldı. O da turizm geliştirme fonu. Dünyada en çok turizm geliri elde eden 10 ülkenin 7’sinde turizm geliştirme fonu bulunuyor. Turizm geliri yüksek ülkelerin iki unsuru var. Milli havayolları var, ikincisi turizm geliştirme fonu. Bizde milli havayolu zaten çok başarılı, çok iyiydi ama istediğimiz yere uçmuyordu. Antalya, İzmir, Dalaman, Bodrum’a uçmuyordu. Bu sene protokolle bu işi başardık. İnşallah yıl içinde turizm geliştirme fonunu kuracağız. İkinci eksiğimizi gidermiş olacağız. Nitelikli turist hamlesini gerçekleştirmiş olacağız.”