Acentaların araçları artık Karekodla takip edilecek

2019 yılından itibaren, TÜRSAB plakalarında denetim ve uygulama etkinliğini sağlamak maksadıyla karekod uygulamasına geçen TÜRSAB, başvurularını yapmış olan acentalar için önemli bir duyuru yayınladı.

Plakaların gönderilmeye başlandığı belirtilen duyuruda şu ifadelere yer verildi:

“1-Üyelerimizin kendi bünyelerinde plaka takibini sağlamak ve plakaların zayi olması durumunda kötü niyetli kişiler tarafından kullanılmasını engellemek adına her bir plaka ayrı bir seri numarası ve karekod ile hazırlanmıştır.

2-Plakalarınızın seri numaralarını not etmeniz ve zayi olması durumunda zayi olan plakanın seri numarasını plaka@tursab.org.tr mail adresi vasıtasıyla TÜRSAB’a bildirmeniz halinde plaka kullanıma kapatılacaktır.

3-Üyelerimizin bize bildirdiği zayi plakanın denetim sırasında tespit edilmesi durumunda plakaya el konulacak ve yasal işlem başlatılacaktır.

4-Plakanın zayi olması halinde tüm hukuki, cezai ve idari sorumluluğun seyahat acentamızın yetkililerinde bulunması kaydıyla; yeni plaka başvurusu için aynı evrak ve ücret koşullarından mesul olunacaktır.

5-Plakalarda bulunan karekodun dayanağı olan sicil bilgilerinin değişmesi halinde plaka geçersiz hale gelecek ve yenilenmeden kullanımı mevzuata aykırı olacaktır.

6-Karekod ile ilgili sistemlere yapılacak faaliyet kayıtları arasındaki uyumsuzluktan plakanın sahibi olan seyahat acentası sorumlu olacaktır.

7-Tüm acentalarımızın 2019 yılı plakalarını zamanında temin edebilmek adına, başvuru yapmayan seyahat acentalarının da en kısa sürede başvurularını yapmalarını rica ederiz.”

Siz değerli üyelerimize duyurulur.
Saygılarımızla

Daha önce duyurusu yapılan yeni plaka uygulamasının esasları ise şu şekilde belirtilmişti:

1-1 Ocak 2019 tarihi itibariyle, bundan önceki yıllarda verilmiş olan bütün plaka ve bandroller geçerliliğini yitirecektir.

2-Bandrol uygulaması tamamen kaldırılmış olup, yıllık bandrol verilmeyecek bunun yerine her yıl plakalar yenilenecektir.

3-Her yılın plaka rengi farklı olacaktır.

4-Yıl plakaları kırmızı renkte olacaktır.

5-Yeni plaka birim fiyat ücreti yıllık 40.00 TL’dir (KDV dahil).

6- Plakalar, acentaların talebi doğrultusunda bağlı bulunduğu BTK’ya ya da karşı ödemeli olarak, acentanın talep formunda belirteceği adrese gönderilecektir.