Otoparklar bağlanan UBER araçları ile doldu

Ruslar Türkiye tatiline araçla gelmeye başladı
Ruslar Türkiye tatiline araçla gelmeye başladı

Türkiye’de vergi vermediği için faaliyetleri durdurulan ve taksici esnafıyla yaşadığı sorunlardan dolayı gündemden düşmeyen UBER, şimdide bağlanan araçlar ile gündemde.

Türkiye pazarına 2014 yılında giren ve 65 ülkede 600’den fazla kentte hizmet veren ve her geçen gün hızla büyüyen UBER’in Türkiye’deki sürücü sayısı 20 binlerde, araç sayısının ise 10 bin 500’lerde olduğu belirtiliyor.

İstanbul genelinde UBER uygulaması üzerinden yolcu taşımacılığı hizmeti veren yaklaşık 7 bin araç bulunuyor. Ancak bu araçlar henüz yasal bir düzenleme olmadığı için ‘Yetkisiz yolcu taşımacılığı’ gerekçesiyle trafikten men ediliyor ve bağlanıyor. İstanbul’da yediemin otoparklarında sayıları binleri bulan UBER aracı bulunuyor.

Taşımacılar Derneği (LİTAŞ) Başkanı Metin Magriso, “Şu anda 7 bini VIP araç UBER uygulamasıyla İstanbullulara hizmet veriyoruz. Karayolları Trafik Kanunu’ndaki son düzenleme ile bir araç bağlama sürecine girdik. Bu konu hakkında da mahkeme süreci devam ediyor” dedi.

​”Milli servetimiz otoparklarda yatıyor” diyen Magriso, “Bu araçlar çalıştığı her gün için devletimize vergi ödüyor. Kamuya kaynak sağlıyor. Ancak otoparklarda uzun süreli beklemeden dolayı araçlarımızın yürüyen aksamlarında yıpranma ve hasarlar oluşuyor. Günde tahminen 30 — 40 UBER uygulaması ile yolcu taşıyan araç bağlanıyor. Aynı rakamda da mahkeme kararlarıyla bağlanan araçlarımızı alıyoruz” diye konuştu.

UBER ile taksiciler arasındaki gerilimin nedeni plaka mı?