Antalya ve İzmir turizmine hızlı tren müjdesi

Last Updated on 18 Ocak 2019 by Turizm Günlüğü

Antalya’nın İzmir’e bağlanması için düğmeye basılan hızlı tren ve otoyol projesi iki şehir arasındaki seyahati daha rahat, ekonomik ve kısa süreli hale getirecek.

Antalya ve İzmir arası yolculuğun 7 saatten 3 saate ineceğini belirten AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, bu proje sayesinde Ege ve Akdeniz’de turizmin kalkınmasına ivme katacağını söyledi.

İki kenti birbirine bağlayacak tren ve otoyol projeleriyle ilgili açıklama yapan Zeybekci, şunları kaydetti:

5 YILDA 40 MİLYON TURİST

“İzmir – Aydın Otoyolu’nun devamı olan kara yolu projesi, Denizli ve Burdur il sınırları içinden Korkuteli’ye oradan da Antalya’ya ulaşacak. İki kent arası mesafe 4 saat kısalacak. Buna paralel olarak bir de hızlı tren projemiz var. Bu projeler iki bölgenin kalkınmasına ivme katacak. Bu proje hem Ege’nin hem de Akdeniz’in turizmini şahlandıracak. 5 yıl içinde ağırlayacağımız turist sayısı 40 milyona ulaşacak. Aspendos’tan Pamukkale’ye, Kuşadası’na, Didim’e, Efes’e ve İzmir agorasına milyonlarca turisti getirip götüreceğiz.”

İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Hürriyet’te yer alan habere göre proje çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ise Antalya’nın çevresindeki komşu illerle bağlantılı yollarda da çalışmalar yaptıklarını dile getirerek Akdeniz sahil yolu Mersin, Fethiye-Muğla istikametinde bölünmüş yol, Antalya’yı Anadolu’ya iç kesimlere bağlayan güzergahlarda iyileştirme çalışmaları yaptıklarını bildirdi.

YAKIN GELECEKTE OTOYOL VE HIZLI TREN PROJESİ VAR

Antalya’da giderek artan turist sayısı, buna bağlı olarak oluşan trafiğin yollara getirdiği ilave yükü hafifleterek, ulaşımı daha rahat, konforlu, ekonomik ve kısa süreli hale getirerek turizme hizmet ettiklerini de söyleyen Cahit Turhan, şu açıklamalarda bulundu:

“Bölgede yetişen tarım ürünlerini ülkemizin diğer bölgelerine ve yurt dışına bağlayan limanlarımızı, yollarımızı iyileştirme adına önemli çalışmalar yapmaktayız. Bunların önemli bir kısmı tamamlandı. Gazipaşa Balıkçı Barınağı, Yat Limanı, Demre Yat Limanı’ndaki çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalar da bu yıl içerisinde tamamlanarak, hizmete açılacak ve Antalya’nın turizmine kazandırılacak. Ayrıca Antalya’yı yakın gelecekte İzmir’e otoyolla ve hızlı trenle bağlamayı da planlıyoruz. Bununla ilgili proje çalışmalarımız devam ediyor. Onları da önümüzdeki dönemde yatırım programına alarak yapım çalışmalarına başlayacağız.”