Sivil havacılıkta canımız hacker’lara emanet!

Ulaşım, haberleşme ve enerji gibi birçok kritik sektörle doğrudan bağlantılı olan sivil havacılık sektörü, zararlı yazılımlar üzerinden doğrudan veya dolaylı olarak siber saldırıların hedefinde!

2019 yılında havacılık sektöründe; uçak eğlence sistemi üzerinden motorlara müdahale edilmesi, biletleme sistemindeki güvenlik açığı, müşterilerin kredi kartı ve kişisel bilgilerinin ele geçirilmesi gibi pek çok siber tehdidin artması bekleniyor.

Ekim-Aralık 2018 Siber Tehdit Durum Raporunu açıklayan Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde siber güvenlik çalışmalarıyla öne çıkan STM ThinkTech, havacılık sektöründe çalışan yüzlerce elektronik uygulamanın siber saldırganların yeni hedefi durumuna geldiğini belirtiyor.

CAN GÜVENLİĞİ TEHLİKEDE

2019’da bu tehdidin daha da artmasının beklendiği ifade edilen raporda, siber saldırganların uçuş güvenliğini riske sokabilecek faaliyetlerinin, can güvenliğini tehdit etmesi yanında büyük ekonomik kayıplara da yol açabileceği öngörülüyor.

PARMAK İZİ DE TAKLİT EDİLİYOR

Biyometrik tanıma sistemleri üzerinde artan siber tehditlere de dikkat çekilen raporda bugün kullanılan en popüler güvenlik yöntemleri arasında sayılan biyometrik tanıma sistemleri, makine öğrenmesi yöntemiyle üretilen taklit parmak izleriyle büyük ölçüde risk grubu altında yer alıyor.

MOBİL BANKACILIK UYGULAMALARINA DİKKAT!

Ayrıca mobil bankacılık uygulamalarını hedef alan zararlı aplikasyonlar, bankaların Android işletim sistemini kullanan son kullanıcıları gözüne kestirmiş durumda! Bireysel giriş yapan müşterilerin TC Kimlik/Müşteri Numaralarını ve parolalarını bu zararlı uygulamalar üzerinden çalan siber saldırganlar, şahısların SMS okuma ve gönderme izinlerini de ele geçiriyor. Yapılan incelemeler sonucu isimleri dışında yapıları ve içerikleri aynı olan bu zararlı uygulamaların geliştiricisinin aynı olduğuna işaret ediliyor.