Bulgaristan, vatandaşlık alım hakkını durduruyor

Bulgaristan, zengin yabancıların ülkeye yatırım yaparak vatandaşlık hakkı kazanmalarını durdurmayı planladığını açıkladı.

2013’ten beri yalnızca 50 yabancının yatırım karşılığı pasaport satın aldığını açıklayan Bulgaristan Adalet Bakanlığı, “Veriler, reel yabancı yatırım ve ekonomik kalkınmayı artırma hedefine ulaşılmadığını göstermektedir. Sonuç olarak, yeni işler oluşturulmadı ya da ekonomik büyümede etkili olmadı” dedi.

Şu anda Malta ve Kıbrıs’la birlikte yatırımlara karşılık olarak vatandaşlık hakkı veren üç Avrupa Birliği ülkesinden biri olan Bulgaristan’da zengin yabancılar, en az 580 bin 922 dolar karşılığında, çoğu AB ülkesine engelsiz erişim sağlayan bir pasaport satın alabiliyor. Bu yatırımlar, hükümet tahvillerine de yapılabiliyor.

AB Komisyonundan ise üye ülkelerin yatırım karşılığında vatandaşlık veya oturma izni vermesine imkan tanıyan ‘Altın vize’ programlarının güvenlik tehdidi oluşturduğu yönünde bir açıklama geldi.

ALTIN VİZE UYGULAMASI GÜVENLİĞİ TEHDİT EDİYOR

AB komisyonu tarafından ‘Altın vize’ programlarına ilişkin yayınlanan rapora göre bu uygulamanın suç örgütlerinin AB’ye sızma olasılığını, kara para aklamayı, yolsuzluğu, vergi kaçakçılığını ve güvenlik risklerini arttırıyor.

VATANDAŞLIK HAKKI EDİNİYORLAR

Bulgaristan, Malta ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından uygulanan yatırım karşılığı vatandaşlık programlarının AB vatandaşlığı sağladığı anımsatılan raporda, söz konusu programlar kullananların AB üyesi ülkede yaşamamalarına rağmen vatandaşlık hakkı edindiklerine dikkat çekildi.

ÜYE ÜLKELERE İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

Uygulamaya yönelik güvenlik kontrollerinin yeterince yapılmadığına işaret edilerek, üye ülkelerin bu alanda daha fazla iş birliği yapmaları ve denetimleri artırmaları gerektiği ifade edildi. Ayrıca üye ülkelerden yatırım programlarına kimlerin başvurduğu, ne kadar para toplandığı ve kimlere vatandaşlık sağlandığı konularında daha fazla bilgi paylaşmaları istendi.

AB Komisyonu programların şeffaflığını, yönetimini ve güvenliğini geliştirmek üzere üye ülkelerin katılımıyla uzman grubu kuracak.

İşte Altın Vize Programı Uygulayan Ülkeler

Yunanistan: 250 bin euroluk gayrimenkul yatırımı karşılığında oturma izni

Portekiz: 350 bin euroluk gayrimenkul yatırımında oturma izni / 5 yıl sonunda vatandaş olma imkanı

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi: 2 milyon euroluk yatırım ile 6 ayda vatandaşlık hakkı / 300 bin euro emlak yatırımı karşılığında oturma izni

İspanya: 500 bin euroluk gayrimenkul alımı karşılığında oturma izni / 5 yılın sonunda kalıcı oturum ve 10 yıl sonunda da vatandaşlık hakkı

İrlanda: Ülkenin resmi yatırım fonuna 1 milyon euro katkı sağlanmasıyla oturum izni

Malta: Milli kalkınma fonuna 650 bin euro, hükümetin onayladığı finansal enstrümanlara 150 bin euro yatırımla birlikte 350 bin euroluk gayrimenkul satın alınmasıyla vatandaşlık hakkı / Hazine bonosuna 5 yıl için 250 bin euro yatırım yapılması halinde oturum izni

Kaynak: Sputniknews.com