Sabancı Ailesi de vatandaşlık için Malta’yı seçti

Malta’da her yıl belli sayıda yabancı yatırımcıya vatandaşlık verilmesini sağlayan Citizenship by Investment (Yatırım ile Vatandaşlık) programının listesi açıklandı. Listede Türkiye’den başta Sabancı Ailesi olmak üzere dikkat çeken isimler yer alıyor.

Çeşitli ülkelerden 3 bin kişinin yer aldığı listede Sabancı Ailesi’nden Sabancı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanvekili ünlü işadamı Erol Sabancı’nın kızları Çiğdem Sabancı Bilen (eşi Faruk Bilen ve iki çocuğu Gözdem ve Gizem Bilen) ve Suzan Sabancı Dinçer (çocukları Ceyda Sabancı Dinçer ve Haluk Akay Sabancı Dinçer) var.

Konuyu ‘MaltaSA’ isimli köşe yazısına taşıyan Sabah Gazetesi yazarı Dilek Güngör, Sabancı Ailesi’nden sadece Erol Sabancı’nın kızlarının yer almadığını aynı zamanda Esas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Sabancı’nın torunları Can Köseoğlu, Kazım Köseoğlu, Zeynep Köseoğlu, Irmak Köseoğlu da 2014’te AB’ye giren ülkeden vatandaşlık alanlar arasında olduğunu belirtti.

İşte Citizenship by Investment (Yatırım ile Vatandaşlık) listesinde dikkat çeken diğer isimler şöyle:

– Türkiye’deki kazancıyla 2017’de gelir vergisi rekortmenleri arasına 10’uncu sıradan yerleşen, Twitter’ın da avukatlığını yapan Gönenç Gürkaynak ile avukat eşi Serra Ayşe Başoğlu Gürkaynak.
– Kurukahveci Mehmet Efendi markasıyla dikkat çeken Akyürek Pazarlama’nın sahipleri Hulusi Kurukahveci, Nezlihan Akyürek Kurukahveci, Hulusi Doruk Kurukahveci.
– Abdi İbrahim’in patronu Nezih Barut, kardeşi Nesrin Esirtgen ve oğlu İbrahim Barut.
– Orta Anadolu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Karamancı.
– Reha Tekstil’in sahibi Mehmet Reha Demirdağ.
– Arvento Genel Müdürü Özer Hıncal…

Zengin Türkler neden göç ediyor?