OTSAD Başkan Yardımcısı Sabahattin Kurt: Vusulsüzlüğümüz usulsüzlüktendir!

Ortadoğu Turizm Seyahat Acentaları Derneği Başkan Yardımcısı Sabahattin Kurt; seyahat acentalarının turizm taşımacılığı için bulundurması gereken yol belgelerinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden yenilenmemesine ilişkin bir yazı kaleme aldı. Kurt acentaların konuya ilişkin sıkıntıları değerlendirdi.

Ortadoğu Turizm Seyahat Acentaları Derneği Başkan Yardımcısı Sabahattin Kurt’un kaleme aldığı yazı şu şekilde:

“Eskilerin çok güzel bir sözünü başlık olarak almak istedim zira turizmi geliştirmek ve düzeni tesis etmek adına yapılan yanlış uygulamaları gördükçe, ister istemez bu başlık aklıma geliyor.

Müsaadenizle durumu kısaca özetleyeyim;

Kanun ve yönetmeliklerin öngördüğü tüm belgelerini, ilgili mercilerden alan ve yıllardır turizme katkı sağlamaya devam eden Turizm Seyahat Acenteleri, süresi biten yol belgelerini yenilemek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne müracaat ettiler ancak süresi biten belgeler, hiçbir sebep gösterilmeksizin yenilenmediği gibi belgelerin hangi sebeple yenilenmediğiyle alakalı da net bir cevap verilmedi.

Yaklaşık altı aydır yaşanan bu durum, birçok sıkıntıları da beraberinde getirdi. Turizm taşımacılığı yapan belgeli seyahat acentelerinin araçları, trafik ekipleri tarafından içinde turistler olduğu halde durdurularak belgeleri talep edilmektedir.  Bu uygulama asayiş bakımından doğal görülmekle birlikte, trafik ekiplerinin Yol Belgesi istemesiyle birlikte iş doğallıktan çıkıp, hak gaspına doğru ilerlemektedir. Süresi bitmeden önce müracaatlar yapılmış olmasına rağmen altı aydır verilmeyen yol belgesini göremeyen trafik ekipleri, hiçbir mazeret kabul etmeden, içindeki turistleri indirdikten sonra, iki ay aracı trafikten men ediyor ve 5.100 TL de ceza kesiyor.

Kısaca özetlemeye gayret ettiğim durum, tüm çabalarımıza rağmen düzelme göstermiyor. Turizmcilerin en büyük birliği olan TÜRSAB bile bu duruma çözüm bulabilmiş değildir. Bu yapılanlar bir hak gaspıdır, turizme ihanettir, işini dürüst bir şekilde yapan acenteleri batırmaktır, döviz getirisine ket vurmaktır, ülkemizin imajını yerle bir etmektir, kul hakkına girmektir, yetkisiz bir şekilde yetki devşirmektir

UBER’in faaliyetlerini engellemek adına yapıldığını düşündüğüm bu uygulama, önü arkası düşünülmeden ve zararları göz ardı edilerek verilmiş bir karardır. Süratle bu karardan dönülmelidir. Bunun için gerekirse TÜRSAB nezdinde hukuki yollara da müracaat edilerek hak arama mücadelesine başlanmalıdır.

Ezcümle; yazının başlığında da ifade ettiğim gibi, “Vusulsüzlüğümüz Usulsüzlüktendir”. Allah bizleri usulsüz insanların aldığı kararlardan korusun vesselâm.”

Sabahattin Kurt

OTSAD Başkan Yardımcısı

İBB’nin acentelere dayattığı yol belgesi tehdidinin arka planında neler var?