Hangi ülkede kaç Türk vatandaşı yaşıyor?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gurbetçiler ile ilgili TBMM’ye sunulan soru önergelerine yönelik yurt dışındaki Türk vatandaşların sayısının ülkelere göre dağılımını gösteren bir tablo paylaştı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından konu hakkında 2018 yılında çok sayıda soru önergesi gelmesi üzerine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tanrıkulu’nun önergelerini toplu olarak 14 Ocak 2019 tarihinde yanıtladı.

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşların sayısının ülkelere göre dağılımını gösteren ve 152 ülkeyi kapsayan tabloya göre, 5 milyon Türk yurt dışında yaşarken en çok Türk vatandaşının bulunduğu yer 2 milyon kişiyle Almanya oldu.

Bütan, Tonga, Tuvalu’da hiç Türk yaşamazken; Ermenistan, Paraguay, Ekvator Ginesi, El Salvador, Nijerya, Cape Verde, San Marino, Bolivya, Suriye, Monako, Kuzey Kore, Liberya, Belize, Galler, İzlanda, Kanarya Adaları, Kuzey İrlanda, Jamaika, Honduras, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Barbados, Andorra, Tayvan, Togo ve Uruguay’da yaşayan Türk vatandaşları ile ilgili verilerin ise bulunmadığı ifade edildi.

İşte yurt dışında yaşayan Türklerin ülkelere göre dağılımı: