Rus taraftarlardan turizme katkı

Last Updated on 8 Şubat 2019 by Turizm Günlüğü

Rus futbolunun dev kulüplerinden Zenit St. Petersburg’un taraftarları İstanbul’a akın edecek.

UEFA Avrupa Ligi son 32 turunda Fenerbahçe ile eşleşen Rus ekibinin taraftarları için ayrılan yüzde 5’lik bölüme talep oldukça yoğun. Rus ekibi kendilerine ayrılan tüm yerleri taraftarları ile dolduracak.

TAMAMINI İSTEDİLER

UEFA Avrupa Ligi’ndeki iki temsilcimizden biri olan Fenerbahçe’nin rakibi Zenit St. Petersburg günübirlik de olsa spor turizmine büyük katkıda bulunacak. Fenerbahçe’nin iç saha maçlarını oynadığı Kadıköy Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nun 52 bin 500 kişilik kapasiteye sahip olduğu biliniyor. Deplasman ekibinin taraftarları için her karşılaşmada en fazla yüzde 5’lik bölüm ayrılabiliyor. Rus ekibi, Fenerbahçe kulübünün yetkililerinden yüzde 5’lik bölümün tamamını talep etti. TASS Ajansı’nın kaynaklarına göre toplamda 2 bin 400 taraftara denk gelen bu ortalama Rus temsilcisinin büyük bir ordu ile stadyuma akın edeceği anlamına geliyor.

BİRBİRLERİYLE İLK DEFA KARŞILAŞACAKLAR

İki takım tarihleri boyunca birbirleri ile ilk defa karşılaşacak. Fenerbahçe Zenit dışındaki Rus takımları ile bugüne kadar 5 defa eşleşti. Oynanan 10 müsabakada Sarı Lacivertli ekip 2 galibiyet aldı. 2 kez sahadan boynu bükük ayrılan Fenerbahçe 4 mücadelede ise beraberliği bozamadı. 10 maçta toplamda 11 gol atan Sarı Lacivertliler kalesinde ise 8 gol gördü.

Rus ekibi Zenit ise Türk takımları ile ikinci defa eşleşiyor. Fenerbahçe’den önce 2005-2006 sezonunda yine Avrupa Ligi’nde Beşiktaş ile aynı gruba düşmüşlerdi. İstanbul’da oynanan mücadele 1-1’lik eşitlikle sonuçlanmıştı.

Kadıköy’de 12 Şubat günü oynanacak mücadele öncesinde Rus taraftarların İstanbul’a akın etmesi, günübirlik bir ziyaret olmasına rağmen turistik açıdan katkı sağlaması bekleniyor.