Cem Polatoğlu ile Madagaskar’ın renkli dünyasına yolculuk

Last Updated on 8 Şubat 2019 by Turizm Günlüğü

Sayısız ulusal park ve endemik bitki ve canlı türlerine sahip olmasıyla tropik bir yaşamın gizli dünyasına tanık olabileceğiniz Madagaskar’ı deneyimli turizmci Cem Polatoğlu ile keşfetmeye hazır olun!

Madagaskar, 586 bin metrekare yüz ölçümü, 26 milyon nüfusu ile dinamik, renkli, dünyanın başka hiçbir köşesinde bulunmayan (endemik) canlı ve bitki türleri ile yaşamı sürprizlerle dolu bir ülke. 200’e yakın ülke gezen Polatoğlu, kendisini en çok etkileyen ülkeler arasında gösterdiği Madagaskar’ı kaleme aldığı şu yazısıyla anlatıyor:

Deneyimli turizmci Cem Polatoğlu’dan Madagaskar seyahat notları…

SÜRPRİZLERLE DOLU BİR ÜLKE

“Madagaskar, gezdiğim sayısı 200’e yaklaşan ülkelerden, beni en çok etkileyenlerden biri oldu. Burası, 586 bin metrekare yüz ölçümü, 26 milyon nüfusu ile dinamik, renkli, dünyanın başka hiçbir köşesinde bulunmayan (endemik) canlı ve bitki türleri ile yaşamı sürprizlerle dolu bir ülke.

ENDEMİK CANLI TÜRLERİ BİR ARADA

Madagaskar’da bulunan canlı türlerinin birçoğunu dünyanın başka yerlerinde görmek mümkün değil. Örneğin, ülkeye özgü en şirin hayvanlarından biri, maymun soyundan gelen “Lemur.” Person Bukalemunu ise 360 derece gören enteresan bir hayvan. Altın renkli Madagaskar kurbağası, boyları 1,5-2 metreyi bulan dev kaplumbağalar, Uçan Tilki diye adlandırılan dünyanın en büyük yarasaları ilk dikkatimizi çeken hayvanlar oldu. Bunların dışında, Sinekkapanlar, Sifaka maymunları, büyük Baobab ağaçları ve ülkede yaşayan 260’a yakın kuş türünün 115’inin endemik yani sadece bu ülkede bulunuyor olması bile bu ülkeyi cazip kılmaya yetiyor.

MUTLU İNSANLARIN ÜLKESİ

Nüfus; Malaylardan, Endonezya kökenlilerden, Afrikalılardan ve çok az sayıda Çinli, Arap, Hintli ve Pakistanlılardan oluşmuş.

Son yıllarda Çinli sayısında da bir artış gözlendiği belirtiliyor. Ülkenin anadili Malgaş dili olsa da halk arasında, konuşulan ikinci dil Fransızca. Aylık ortalama gelirin 40-50 euro olduğu fakir ama kalpleri zengin, 40-50 yıl öncesini yaşayan mutlu insanların ülkesi Madagaskar. 12. yüzyıl itibarıyla adada, Arap ve Endonezyalıların gelmesiyle birlikte İslamiyet yayılmış. Ancak nüfusun çoğunluğu Hristiyan. Ada, 16-17. yüzyıllarda Portekizliler ve Fransızlar tarafından keşfedilince halk İslamiyet’ten uzaklaşmaya başlamış. Oranlarsak, bugün itibariyle Madagaskar’da yerel dinlere inananlar yüzde 52, Hıristiyanlar yüzde 42, Müslümanlar yüzde 6 civarında.

MUTFAĞINDA FARKLI KÜLTÜRLERİN ESİNTİSİ

Madagaskar mutfağında yoğun Fransız ve Hint etkisi görülüyor. Yemekler, başta zencefil, bol köri, soğan, sarımsak özellikle vanilya karışımı soslar ve çok çeşitli zengin meyve çeşitleriyle sunuluyor. Deniz ürünleri en büyük besin kaynakları. Madagaskar’a özgü Laoka sosu ise hemen her yemeklerine koydukları birçok baharatın karışımı bir sos. Ülkenin milli içeceği Rom. Dünyanın en önemli vanilya ve kahve üreticilerinden biri Madagaskar ancak dünyada en kötü kahveyi de burada içiyorsunuz. Çünkü böyle bir kültürleri yok, çeşitlilik yok. Sömürge devletlerinin zoru ile sadece kahve üretiyorlar ama kahveyi tüketmesini bilmiyorlar.

ÇEŞİT ÇEŞİT EL YAPIMI SÜS EŞYALAR

Alışveriş; El işi örtüleri ve ahşap heykeller, çeşit çeşit baharatlar, iyileştirici özelliklere sahip olduğuna inandıkları bitkiler, Raffia türü bir palmiyenin yapraklarından yapılan el işi örgü sepetler her yerden alınabilir. Mutlaka her zaman pazarlık etmek gerekiyor. Para birimleri Madagaskar Ariarisi. Resmi dilleri Fransızca, Malgaşça…

EKONOMİYE GELİNCE…

Ülkede ağırlıklı olarak tarımsal ürünlerden kahve, kakao, muz, vanilya, şeker kamışı, karanfil yetiştirilmektedir. Endüstriel ürünlerden ise Sabun, deri işleme, çimento, cam, kağıt, madencilik ve otomobil montaj endüstrisi ön plana çıkıyor.”