Halkalı-Gebze hattının açılmasına 27 gün kaldı

Gebze-Halkalı tren hattı

Son Güncelleme Tarihi

İstanbul’da Avrupa ve Anadolu yakasında sahil ve E-5 trafiğini büyük ölçüde rahatlatması beklenen Halkalı-Gebze arası yeni banliyö hattının açılışına 27 gün kaldı.

İstanbulluların uzun zamandır beklediği yeni banliyö hattında ilk sefer 10 Mart’ta yapılacak. İki hat arası seferlerin aktarmasız şekilde yapılacağı seyahatte sürenin 115 dakika ve yoğun bir şekilde kullanılması beklenen Bostancı-Bakırköy hattının süresi ise 37 dakika olması planlanıyor.

BAKIRKÖY CUMHURİYET MEYDANI VE BAĞDAT CADDESİ HAREKETLENECEK

Son testlerin tüm hızıyla sürüdüğü; 43 istasyondan oluşan toplam 77 kilometrelik hattın İstanbul’da birçok cadde, meydan ve sahili hareketlendirmesi özellikle Bakırköy Cumhuriyet Meydanı ve Bağdat Caddesi’nde ekonomik canlılık oluşturması beleniyor.

BİR GÜNDE 1.2 MİLYON YOLCU

Çoğunluğunun Anadolu yakasında yer aldığı Halkalı-Gebze banliyö hattındaki istasyonlara ulaşmak için birçok üst ve alt geçit bulunuyor. 2018’de 5 durağı ile hizmet veren Marmaray’da taşınan yolcu sayısı 68 milyon olarak gerçekleşti. 43 istasyon sayısına sahip olan Halkalı-Gebze hattında toplam 115 dakikalık yolculuk süresiyle 1 günde 1.2 milyon yolcu taşıması hedefleniyor.

Gebze-Halkalı tren hattı bölge turizmine ivme katacak