2019’un ilk verilerine göre Alman seyahat pazarının umudu: Türkiye

Alman seyahat sektörünün önde gelen temsilcilerine göre, 2019 yılında ülke seyahat pazarının büyümesinin iki etkeninden biri Türkiye tatilleri olurken; bir diğeri cruise tatilleri olacak.

Alman seyahat sektörünün önde gelen firmaları düşük seyreden tatil satışlarına rağmen bu yıl Türkiye’ye yönelik yoğun talebin ve cruise satışları sayesinde pazarda düşük bir büyüme kaydedileceğini öngördüklerini belirtti.

Almanların önemli bir kısmının, ekonominin iyi gitmesine ve gelirlerinin artış göstermesine rağmen bu sene tatillerini son dakika satışlarına bırakacakları öngörülüyor.

GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 9 DÜŞÜŞ

Alman pazar araştırma kuruluşu GfK’nın verilerine göre; 2019 yılının Ocak ayında Almanya genelinde gerçekleşen tatil satışı rakamları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9 oranında düşüş kaydetti. 2018 Kasım – 2019 Ocak dönemi arasında kümülatif rakamlarda ise geçen senin aynı dönemine göre yüzde 2 düşüş yaşandı.

DÜŞÜŞÜN NEDENİ

Uzmanlardan bazıları bu düşüşü; geçen yıl Güney Akdeniz destinasyonlarını tercih eden ve aşırı sıcaklardan bunalan Alman tatilcilerin, bu yıl kendi imkanlarıyla gidebilecekleri daha serin Almanya’nın kuzey sahillerini, Avusturya ve İtalya destinasyonlarını tercih edeceklerine yoruyor.

NORBERT FIEBIG: ZORLU BİR YILLA KARŞI KARŞIYAYIZ

Alman Seyahat Acenteleri Birliği (DRV) Başkanı NoRbert FIebIg; ise bu yıl Alman seyahat pazarının zorlu bir yılla karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Bu açıklama ve öngörülere rağmen Alman seyahat pazarı gelirlerinin 2019 yılında tek haneli artış kaydedileceği tahmin ediliyor.

TÜRKİYE REZERVASYONLARINDA YÜZDE 58 ARTIŞ

GfK’ya göre talepteki olumlu seyir Türkiye’ye yönelik rezervasyonlardaki % 58’lik artıştan kaynaklanıyor. Bu da Türkiye’nin geçtiğimiz yılın rakamını, (2015 yılında kaydettiği rekor rakama yaklaştığı 4.5 milyon Alman tatilci) bu yıl da koruyacağını ya da artıracağının sinyalini veriyor.

MISIR VE TUNUS DA YÜKSELİŞTE

Bunun yanı sıra Mısır da çift haneli büyüme rakamı kaydederken; Tunus tek haneli yükselişe sahip, ABD rezervasyonların da ise yeniden artış kaydediliyor.

İSPANYA NE DURUMDA?

Buna karşın GfK verilerine göre İspanya’nın da içerisinde bulunan Batı Akdeniz rezervasyonlarında çift haneli düşüşler yaşanıyor.

Bunun yanı sıra toplam rezervasyon rakamlarında öne çıkan destinasyonlar arasında Yunanistan, Türkiye ve Mısır’dan sonra İspanya destinasyonları (Balear Adaları, Kanarya Adaları ve İspanya anakara destinasyonları) Almanların en çok tercih ettiği temel destinasyonlar arasındaki yerlerini koruyor.