Mehmet İşler: Bu fırsatın çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, “İzmir’e ziyaretçi gönderen ülkeler arasında ilk sırada yer alan ve 2018’de yüzde 36 büyüyen Alman pazarını daha da geliştirmek istiyoruz” dedi.

Dünyanın en büyük turizm fuarı Uluslararası Turizm Borsası (ITB Berlin) bu yıl 53. kez kapılarını dünya turizmcilerine açacak. Almanya’nın Berlin kentinde 6-10 Mart 2019 tarihleri arasında düzenlenen fuar beş kıta ve 180’den fazla ülkeden üst düzey nitelikli alıcıları katılımcılarla buluşturacak.

ITB Berlin Turizm Fuarı’na katılan Egeli turizmciler, Kültür ve Turizm Bakanlığı eşgüdümündeki Türkiye standının da bulunduğu 3.2 No’lu salondaki 102 No’lu İzmir Kalkınma Ajansı standında yer alacak.

MEHMET İŞLER: BU FIRSATIN ÇOK İYİ DEĞERLENDİRİLMESİ GEREKİYOR

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, Berlin’deki fuarın dünyanın farklı ülke ve bölgelerinin tanıtımı açısından eşsiz bir fırsat yarattığını söyledi. ITB Berlin’in turizmin profesyonellerini ve karar vericilerini buluşturan bir fuar olduğuna dikkat çeken İşler, “Hedef pazarlarda seyahat kararlarını etkileyen bu etkinliğe katılmak için çok önemli. Bu fırsatın çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor” dedi.

“ALMAN PAZARI ÖNEMLİ”

Alman pazarının 2018 yılında büyüyerek geliştiğini, Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler arasında Almanya’nın ilk sıralarda yer aldığına dikkat çeken Mehmet İşler, şu bilgileri paylaştı:

“2012 yılından başlayarak gerileyen Alman pazarında 2016’da sert bir düşüş ve yüzde 23 gerilemeyle 80 bin 100 turist kaybedildi. 2017 yılında Alman pazarında gerileme eğilimi durdu. 2017’nin 12 aylık döneminde pazar yüzde 4,8 büyüme ile 280 bine ulaştı. İzmir’e en çok turist gönderen Almanya pazarı 2018 yılında yüzde 36 büyüyerek gelişti ve son beş yılın en yüksek düzeyine ulaştı.”

İZMİR 2019’UN İLK İKİ AYINDA ALMANYA’DA DÜŞÜŞTE

Almanya’dan İzmir’e gelen turist sayısı geçen yıla göre yılın ilk ayında yüzde 30, Şubat ayında yüzde 27.5 geriledi. TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, 2019 yılının ilk iki ayında İran, Belarus, Ukrayna ve İtalya dışında pazarların neredeyse tamamında geçen yıla göre azalma görüldüğünü belirtti. İzmir’e ziyaretçi gönderen ülkeler arasında ilk sırada yer alan ve 2018’de yüzde 36 büyüyen Alman pazarını daha da geliştirmek istiyoruz” diyen İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“FUARLARA KATILMAK GEREKLİ”

“Turizmde hak ettiği yerde olmayan İzmir turizminin hedeflenen rakamlara ulaşabilmesi için akılcı ve planlı tanıtım çalışmalarına ağırlık verilmesi, fuarlara katılmak gerektiğini her fırsatta söylüyoruz. İzmir’in turizm açısından son derece zengin turizm potansiyelinin değerlendirilebilmesi için sektörün tüm paydaşlarını ve yerel yönetimleri işbirliğine davet ediyoruz. ITB Berlin’in önemli bir tanıtım fırsatı veriyor. Egeli turizmciler olarak biz de o nedenle ITB Berlin’deyiz ve bu fırsatı değerlendirmeye çalışıyoruz.”

ETİK kuruluşunun 60. yılını kutluyor