Tatilbudur.com dünya pazarına açılıyor!

Last Updated on 11 Mart 2019 by Yaşar Çelik

2015 yılında Polonyalı MCI Group ile yeni bir ortaklık dönemine giren Tatilbudur.com, Türkiye’de online turizm pazarında hedeflerini büyüterek 2019’da Almanya pazarına açılıyor akabinde Rusya ve Çin pazarlarına açılmak için planlama yapıyor.

Tatilbudur.com’un yüzde 63.75’ine sahip olan MCI Group Yönetim Kurulu Başkanı Tomasz Artur Danis, Tatilbudur.com’da her yıl yüzde 50 oranında devam eden büyüme grafiğini memnuniyetle izlediklerini belirtirken “asıl hedefimiz; yurt dışı pazarına açılmak” dedi.

Özellikle Almanya’da yaşayan Türkleri yerel acentelerle işbirliği yaparak Tatilbudur.com üzerinden Türkiye’ye getirmek istediklerini ifade eden Danis, Rusya’da bulunan online seyahat sistemleriyle de Tatilbudur.com üzerinden rezervasyon alacaklarını söyledi. Ayrıca son yıllarda Çin’den gelen turist sayısının iki katına yükseldiğine dikkat çekerek, Çin pazarına girmeyi hedefliyoruz dedi. Özellikle son dönemde Türk Lirasının değer kaybetmesiyle yabancı tatilcilere daha fazla hizmet vereceklerini belirtti.

MCI Group Yönetim Kurulu Başkanı Tomasz Artur Danis

Türk turizmi çok dirençli

2015 yılında yaptığı yatırımla Tatilbudur.com’un çoğunluk hissesini satın alan MCI Group, 4 yıldır devam eden ortaklık süresince Türk Turizmi’nin her türlü türbülansa karşı çok dirençli olduğunu görmüş. Yönetim Kurulu Başkanı Tomasz Artur Danis yatırım yaptıkları tarihten itibaren terör saldırıları, darbe girişimi ve Türk Lirasının değer kaybetmesine rağmen çok dirençli bir pazar var şeklinde konuştu.

Bu yılki projeler…

Şu anda en büyük projelerinden bir tanesinin kullanım hakları Tatilbudur.com’a ait rezervasyon sistemi “CRS” olduğunu söyleyen Danis, “Müşterilerle birebir iletişim kurmayı önemsiyoruz” dedi. Özellikle bu yıl mobil aplikasyon üzerinde odaklanacaklarını ve müşteri memnuniyeti ve beğenilerini ön planda tutarak portföylerindeki otellerin kalitesini yüksek tutmaya çalıştıklarını ifade etti. Ayrıca bu yılki projelerinden birkaçını; online ödeme kolaylığı için yeni arayüz çalışması, online satışı arttırmaya ve call center’ı iyileştirme yönelik çalışmalar olarak özetledi.

Türkiye’deki ikinci yatırımları tatilbudur.com

1999 yılında başarılı dijital şirketler yaratmak ve geleneksel ekonomilerde faaliyet gösteren şirketlerin dijital yetkinliklerini artırmak amacıyla kurulmuş olan Polonya merkezli halka açık girişim sermayesi fonu MCI Group, 500 milyon Euro’luk varlık yönetiyor ve 250 milyon Euro’yu girişim sermayesi olarak değerlendiriyor.

Ağırlıklı olarak, internet ve dijital sektörlerde faaliyet gösteren şirketlere yatırım yapan MCI Group, kurulduğu günden bugüne kadar toplam 60 yatırım yaparak, 30 çıkış gerçekleştirdi. Geçmiş yıllarda Doğu Avrupa ve Rusya merkezli çeşitli turizm şirketlerine yatırımlar yapan MCI Group 2013 yılında İndeks Bilgisayar yatırımı ile Türkiye pazarına da giriş yaptı.

Türkiye’de 6 yıldır var olduklarını söyleyen Danis, “Türkiye’deki ilk yatırımımız olan Indeks’in bir bölümünü sattık 2. yatırımımız olan Tatilbudur.com’daki ortaklığımız yüzde 63,75 ile devam ediyor” dedi. Yatırımlarını 5-10 yıl arasında sürdürdüklerini ve başarılı sonuçlar veren aynı zamanda diğer şirketler tarafından da örnek alınan sistemler yarattıklarını ifade eden Danis, uygun fiyatı yakaladıklarında ve pazar hazır olduğunda ise satışa sunduklarını söyledi.