İstanbul’da Z Kuşağı artıyor!

5 yıl önce İstanbul nüfusunun yüzde 23’ünü oluşturan toplumun en genç ve dinamik kuşağı olan Z kuşağı, bugün yüzde 30 oralarına ulaşmış durumda!

“Geleneksel kuşak ve X kuşağının oranı giderek azalıyor, Y kuşağı ise varlığını koruyor. Bu durum hızlıca gelen Z kuşağının giderek şehrin hakimi olmaya başlayacağını gösteriyor.”

İşte tüm bu açıklamaları yapan İstanbul Üniversitesi (İÜ) Şehir Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Şeker, Şehir Veri Sistemi ile demografik değişimin ne yönde gerçekleşeceğinin tahmin edilebileceğini aktararak İstanbul ve ilçeleri üzerinde yürütülen araştırmanın sonuçları kuşakların nüfus içerisindeki payını nasıl yansıttığını şöyle belirtiyor:

Z KUŞAĞI GİDEREK İSTANBUL’UN HAKİMİ OLMAYA BAŞLAYACAK

“Toplumun en genç ve dinamik kuşağı olan Z kuşağı, 5 yıl önce İstanbul nüfusunun yüzde 23’ünü oluştururken, bugün bu oran yüzde 30’a yaklaşmış durumda. Geleneksel kuşak ve X kuşağının oranı giderek azalıyor, Y kuşağı ise varlığını koruyor. Bu durum özellikle çalışma yaşamını tamamlayanların İstanbul’u terk etmeye başladığını, iş gücünün büyük kısmını oluşturan Y kuşağının İstanbul’da yaşamaya devam ettiğini ve hızlıca gelen Z kuşağının giderek şehrin hakimi olmaya başlayacağını gösteriyor.”

HANGİ İLÇELER EĞİTİMLİ NÜFUSU KAYBEDİYOR?

Elif Ferhan Yeşilyurt’un haberine göre İstanbul’da son 5 yılda nüfusu en fazla artış gösteren ilçelerin Esenyurt, Sancaktepe, Başakşehir ve Beylikdüzü olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Şeker, ayrıca Kadıköy, Adalar, Şile, Beşiktaş ve Bakırköy yaşlı nüfusun en fazla yoğunlaştığı ilçeler olarak kaydederken araştırmanın önemli sonuçlarından biri olan İstanbul’da eğitimli nüfusun ikametindeki tercih değişikliğini şöyle dile getiriyor:

“İstanbul’da yüksek eğitimli nüfus oranı en yüksek olan ilçeler Beşiktaş, Kadıköy, Bakırköy, Üsküdar ve Şişli iken, son 5 yılda İstanbul’daki eğitimli nüfustan bu ilçelerin aldığı pay giderek azalmaya başladı. Üniversite mezunlarının son 5 yılda yoğunlaşmaya başladığı ilçelerin başında Esenyurt, Sancaktepe, Tuzla, Pendik, Kağıthane ve Beylikdüzü geliyor.”