Taşınma sürecinde iptal edilen uçuşlar ne olacak?

Taşınma süreci devamlı ertelenen İstanbul Havalimanı’nın faturası acentalara mı kesilecek? Taşınma sürecinde iptal edilen uçuşlar nedeniyle sıkıntı yaşayan acentalar; önceden belirlenmiş tur programları uçuşlarına yönelik nasıl bir yol izleyeceklerini düşünüyor.

Türk Hava Yolları, 5 – 6 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek İstanbul Havalimanı’nın taşınma sürecine yönelik acentalarla bir duyuru paylaştı.

11 Mart tarihli haberimizde de paylaştığımız gibi bu duyuruda şu ifadelere yer verildi:

“Yeni evimiz İstanbul Havalimanı’na taşınmamız nedeniyle 6 Nisan 2019 saat 02:00 itibarıyla Atatürk Havalimanı’ndaki tüm tarifeli uçuşlarımıza son veriyoruz. 6 Nisan 2019 saat 14:00’dan itibaren Atatürk Havalimanı’ndan planlanmış tüm uçuşlarımızı İstanbul Havalimanı’ndan icra etmeye başlayacağız. Taşınma operasyonu sürecinde bazı seferlerimiz iptal edilmiştir. İptal edilen seferlerdeki yolcularınıza ait PNR’lar acente Q’nuza iptal esnasında yönlendirilmiştir.”

Bu duyuru sonrasında taşınma tarihlerine denk gelen uçuşlarda iptallerin söz konusu olması acentaları zor durumda bıraktı.

SOSYAL PLATFORMLARDA TARTIŞMA KONUSU OLDU

THY tarafından iptal edilen uçuşların akıbeti hakkında detaylı bir açıklama yapılmaması; acentaların üye olduğu sosyal medya platformlarında tartışma konusu oldu.

Şubat ayı içerisinde taşınma tarihinin belli olmasıyla birlikte Türk Hava Yolları, o tarihlerdeki uçuşlara yönelik bilet satışlarını sistemde kapatmıştı.

BİR SENE ÖNCESİNDEN PLANLANAN TUR PROGRAMLARINA YÖNELİK İPTALLER ACENTALARI ZORA SOKTU   

Türk Hava Yolları her ne kadar taşınma sürecinin belli olmasıyla bilet satışlarını durdursa da yurt dışı turist kafilelerinin gelişleri bir sene önceden ayarlanmaya başlaması nedeniyle; son dakikada yapılan bu değişiklik acentaları zor durumda bıraktı.

ACENTALAR MUHATAP ARIYOR

Acentalar kafalarındaki sorunların yanıt bulması ve yaşayacakları sıkıntıların çözümü için bu konuda muhatap arıyor.

THY Sofya Pazarlama & Satış departmanı tarafından acentalarla paylaşılan; iptal edilen Sofya uçuşlarının yer aldığı tablo: 

İstanbul Havalimanı Kodu için yapılan duyuru ise şöyle:

“06 Nisan 02:00 itibari ile Atatürk Havalimanı’ndan yapılan uçuşlar son bulacaktır. Bu andan itibaren de İstanbul Havalimanı’nın yeni kodu ISL yerine IST olarak değişecektir. 06 Nisandan sonraki tüm uçuşlar yeni havalimaından IST koduyla icra edilmeye başlanacaktır.

Biletlerde yapılan sefer iptalleri ve değişiklikler 06 Nisan öncesi uçuşları kapsıyor ise Atatürk Havalimanın’dan icra edilecektir. 06 nisan sonrası gelen WK SC ve iptaller de uçuşlar 06 Nisan sonrasını içeriyorsa yeni İstanbul Havalimanından IST koduyla icra edilecek uçuşları kapsamaktadır.”

THY’den taşınmayla ilgili acentelere mesaj…