Kaan Akkoç: Pazarlama departmanı otelin yüzüdür

Hotel Le Mirage Satış ve Pazarlama Yöneticisi Kaan Akkoç

Last Updated on 11 Mart 2019 by Yaşar Çelik

İstanbul’un Osmanbey lokasyonunda yer alan Hotel Le Mirage’ın genç Satış ve Pazarlama Yöneticisi Kaan Akkoç ile otel olarak pazarlama alanında yürüttükleri çalışmalar, izledikleri stratejiler ve otelin mevcut satışları hakkında konuştuk.

2014 yılında konaklama sektöründe çalışma hayatına başlayan Hotel Le Mirage Satış ve Pazarlama Yöneticisi Kaan Akkoç; 2017 yılından beri İstanbul’un Şişli ilçesinde Osmanbey lokasyonunda yer alan otelin satış kapasitesini ve satış kanallarını geliştirmek için önemli çalışmalar yürütüyor.

2015 yılında kapılarını konuklarına açan Hotel Le Mirage’ın çalıştığı acentelere yenilerini ekleyerek müşteri kapasitesini arttırdıklarını ifade eden Hotel Le Mirage Satış ve Pazarlama Yöneticisi Kaan Akkoç; yürüttükleri çalışmalara ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“DOLULUK ORANIMIZI % 90’LAR SEVİYESİNE YÜKSELTTİK”

“Otelimizin lokasyonu itibariyle öncelikli olarak İran ve Ortadoğu pazarındaki etkinliğimizi artırmayı hedefledik. Bu pazarlar için çalıştığımız acentaların sayısını arttırdık. Online alanda çalıştığımız B2B ve B2C acentaların fiyatlarını düzenledik. Bu bölgeye yoğun olarak misafir getiren online acentalarla yeni kontratlar, yeni sözleşmeler imzaladık.”

Belirledikleri strateji sonrasında yürüttükleri bu çalışmalar ile Hotel Le Mirage otelinin doluluk oranını % 90 seviyesine yükselttiklerini söyleyen Kaan Akkoç; “ADR’larımızı (Average Daily Rate) oda başına ortalama fiyatlarımızı da oldukça yükselttik” dedi.

“PAZARLAMA DEPARTMANI BİR OTELİN YÜZÜDÜR”

Pazarlama departmanının “otelin yüzü” olduğunu ifade eden Akkoç; görevlerinin “turizm sektöründeki gelişmeleri üst yönetim kademelerine iletmek, acentelerin yürüttükleri fiyat politikalarını ilgili birimlerle paylaşmak” olduğunu belirterek şunları paylaştı:

Aslında bizim işimiz otelin içerisinde değil; bizim işimiz otelin dışında… Ben, otelimin yüzüyüm; acenta ve şirketlerin, otelim ile arasındaki bir arabulucuyum. Görevimin işleyişini kabaca anlatacak olursam… Ben acentalarla görüşüp; çalışmış olduğu pazardaki fiyatları alırım ve bunları otel yönetimiyle paylaşırım. Derim ki bu acentanın elinde böyle bir portföy var ama bunun bir fiyat dengesi var. Eğer sen buna uyarsan ileriye dönük rezervasyon akışını arttırırsın. Bu görüşe uymayabilirsin de bu senin elinde olan bir şey. Bu bence tamamen bakış açısıyla alakalı… Bir acente ziyaretine gittiğimde; bir şirket ile görüştüğüm zaman markamı temsil ettiğim için elimin çok güçlü olması lazım. Hotel Le Mirage çatısı altında otel sahibi olsun, üst kademe yöneticileri olsun fikir ve önerilerime destek çıkarak bana bu gücü hissettiriyorlar ve veriyorlar.”

SEKTÖRE YENİ GİRECEKLERE TAVSİYELER

Hotel Le Mirage Satış ve Pazarlama Yöneticisi Kaan Akkoç son olarak; sektörde yeni çalışmaya başlayacak gençlere yönelik öneri ve tavsiyelerini paylaştı.

Yönetim anlamında işini hakkıyla yapan, yoluna doğru bir şekilde ilerleyen, işi bilen, egosu olmayan ve kendilerine önemli katkılar sunacak isimlerle çalışmaya başlamalarını tavsiye eden Kaan Akkoç; sektörde ilk çalıştığı kurumda böyle kişilerle çalıştığı için şanslı olduğunu ve bunun kendisine çok şey kattığını söyledi.

“KİMSE SİZE BİR ŞEY VERMEZ; SİZ NE VEREBİLİRSİNİZ BUNA BAKILIR”

Akkoç bunun yanı sıra gençlere yönelik şu tavsiyelerde bulundu:

“Bu sektörde çalışıyorsanız işinizi severek yapmalısınız. Her işte olduğu gibi bu işi de severek yapmazsanız ilerleme kaydedemezsiniz. Ben çalıştığım her otelde bu politikayı uygularım. Kimse size bir şey vermez; siz ne verebilirsiniz buna bakılır. Çalışma performansınızın dışında çalışan personel ile saygı, sevgi anlamında iyi geçiniyorsanız; siz iyi bir yöneticisinizdir. Bu işi, profesyonel olarak çalışan büyük otellerde yaptığınızda işiniz biraz daha kolaylaşır. Çünkü bu oteller gerçekten turizmin değerinin farkında oldukları için bunun gereksinimleri doğrultusunda ilerler. Bu çok önemlidir.”

“Tüm otel personeli, başarıyı oluşturan zincirin birer halkasıdır”