3.5 milyon turist sigortasız koşullarda denizlere açılıyor

Turizm gelirleri içinde deniz turizminin önemli bir paya sahip olduğunu söyleyen Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker, yaklaşık 3.5 milyon turistin sigortasız koşullarda denizlere açıldığını belirtti.

Bu alanda deniz turizmi yapan işletmelerin sigortaya yönelmesi aynı zamanda vatandaşlarında daha duyarlı olup, sigortayı sorgulamaları gerektiğini vurgulayan Ufuk Teker, sigorta teminatını sağlamak için ortaklaşa çalışmaların başlatıldığını müjdeledi.

Deniz turizmi sezonu öncesinde turistlerin güvenli seyahat etmesi için kamu, deniz ticaret odaları ve sigortacıların ortaklaşa harekete geçtiğini ifade eden Teker, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

HEDEF: SİGORTALI TEKNE SAYISINI ARTIRMAK

“Turizm gelirleri içinde deniz turizmi önemli pay almasına rağmen bu alanda sigorta teminatları çok düşük. Buna karşılık risk faktörü ise çok yüksek. Deniz turizminin sekteye uğramaması açısından sigorta önemli. Bodrum ve bölgesinde de sigorta teminatları düşük olduğundan sezon hazırlıklarının ve bakımların başladığı bu dönemde biz de yoğun çalışmalara başladık. Hedefimiz bu yıl sigortalı tekne sayısını artırmak.

3.5 MİLYON TURİST SİGORTASIZ

61 marina ve 25 bin yat bağlama kapasitesine sahip Türkiye’nin, turizm başkentleri sayılan Antalya, Bodrum, Marmaris gibi önemli merkezlerde faaliyet gösteren yaklaşık 2 bin 500 gezi teknesi ve guletin yüzde 95’i denizlerde sigorta teminatı olmadan yol alıyor. Yaklaşık 3.5 milyon turist sigortasız koşullarda denizlere açılıyor. Özellikle Bodrum gibi dünya turizminin ilgisini çeken lokasyonlarda gerek risklerin ortadan kaldırılması gerekse güvenli denizcilik ve yolcu güvenliği, uluslararası platformlarda ciddi bir öneme sahip.”