Rusya Dışişleri Bakanlığı: Pasaportsuz seyahat zor

Son Güncelleme Tarihi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusların ülkemize yönelik “kimlikle seyahat” uygulamasının hayata geçirilmesinin bir dizi nedenden dolayı çok zor olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Rus vatandaşların ülkemize kimlikle gelmesinin önünü açmak için toplantılara başladık” şeklindeki açıklamasına ilişkin olarak, bu uygulamanın bir dizi nedenden dolayı çok zor olduğunu söyledi.

Sputnik’in haberine göre haftalık basın toplantısında Rusya Dışişleri Sözcüsü Zaharova’ya, Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Rus vatandaşlarının Türkiye’ye kimlikle girişleri hakkındaki açıklaması soruldu.

BİR DİZİ NEDENDEN DOLAYI ÇOK ZOR

Rusya Dışişleri Sözcüsü soru karşısında, “Bu fikrin hayata geçirilmesi bir dizi nedenden dolayı çok zor. Bunun zor olması hepsinden önce (Rusların) ülke dışına çıkışlarında kimliklerini kullanmalarının hukuki yönleriyle ilgili” dedi.

Mariya Zaharova şöyle devam etti:

“Biliyorsunuz ki Rusya yasalarına göre, kimliklerin kullanım yeri sadece Rusya Federasyonu toprakları ile sınırlı. Bunun birkaç istisnası var: Çok yüksek düzeyde bir entegrasyon süreci sonucunda bazı ülkeler ile aramızda bu tip bir uygulama bulunuyor”

Rusya’dan Çavuşoğlu’na yanıt: Rusya’dan pasaportsuz çıkılamaz