Boeing, ‘737 MAX’ kazalarının nedenini açıkladı!

Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden biri olan Boeing, son zamanlarda meydana gelen 737 MAX tipi uçak kazalarının nedenini Manevra Karakteristikleri Takviye Sistemindeki (MCAS) bir hatadan kaynaklandığını açıkladı.

Yaşanan can kayıpları için özür dileyen Boeing şirketinin CEO’su Dennis A. Muilenburg, Twitter hesabından paylaştığı videoda 737 MAX tipi uçaklarda yazılım hatası olduğunu belirterek “Hayatını kaybedenler için üzgünüz” dedi.

Dennis A. Muilenburg, yayınladığı videoda “Ancak Etiyopya Havayolları’na ait uçak kazasının ilk inceleme raporlarına göre, her iki kazada da MCAS olarak bilinen sistemin hatalı hücum açısı bilgisi alması sonucu aktivite olduğu aşikardır. Boeing olarak, son 737 kazalarında hayatını kaybedenler için üzgünüz ve bunun gibi trajedilerin bir daha asla yaşanmamasını sağlamak için bıkıp usanmadan emniyete odaklandık” ifadelerini kullandı.

ETİYOPYA’DA DÜŞEN BOEİNG 737 MAX 8’İN KAZA RAPORU

Etiyopya Uçak Kazası Soruşturma Bürosu tarafından uçağın karakutusundan elde edilen veriler sonucu hazırlanan 33 sayfalık ön raporda; pilotların 6 dakikalık yolculuk boyunca aşağı doğru çakılan uçağın burnunu 3 kez havaya kaldırmaya çalıştığı aktarıldı.

DÜŞMEDEN ÖNCE  925 KİLOMETRE HIZLA…

Raporda ayrıca uçakta hücum açısı (AOA) sensörlerinin hatalı veri verdiği ve uçuş esnasında pilotun uçağı idare etmesini kolaylaştırmaya yarayan ayar fletnerlerinin çalışmadığı ve uçağın düşmeden saniyeler önce ulaştığı hızın ise saatte 925 kilometre olduğu kaydedildi.

PİLOTLARLA İLGİLİ DETAYLAR

Toplam 8 bin 122 saatlik uçuşu olan kaptan pilotun Boeing 737 Max 8 tipi uçaklarla 103 saat uçuş gerçekleştirmiştir. Toplam 361 saat uçuşu olan yardımcı pilotun ise bu tip uçaklarla 56 saatlik uçuş tecrübesine sahipti.

NELER YAŞANMIŞTI?

Etiyopya Hava Yolları’na ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı, 10 Mart’ta Addis Ababa’dan Kenya’nın başkenti Nairobi’ye gitmek için havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti.

Tüm bunların yaşanmasının ardından geçtiğimiz ay ‘Uçuş emniyeti’ gerekçesiyle Türk Hava Sahası dahil olmak üzere pek çok ülke Boeing 737-8 MAX ve Boeing 737-9 MAX tipi uçakların uçuşlarını durdurma kararı almıştı.

Türk hava sahası “Boeing MAX”lara neden kapatıldı?