ABD’den yeni seyahat uyarısı: Kaçırılabilirsiniz!

Last Updated on 13 Nisan 2019 by Turizm Günlüğü

ABD, seyahat uyarılarına “Kaçırılabilirsiniz” anlamına gelen “K” sınıfını ekledi ve Türkiye’yi de bu riskin olduğu ülkelerden biri olarak sıraladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye dahil 35 ülke için seyahat uyarısını güncelledi. 35 ülke için ‘Kaçırılabilirsiniz’ uyarısı yapılırken, Türkiye de bu listeye dahil edildi. Bakanlığın Türkiye’ye seyahat uyarısında, “Güvenlik güçleri, sınırlı sayıda ve gizli delillere dayanarak, ABD vatandaşları dahil, on binlerce kişiyi terörist gruplara üye olmakla suçlayıp gözaltına aldı” deniyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, bu uygulamanın söz konusu ülkelere seyahatle ilgili riskin arttığı anlamına gelmediğini ifade etse de, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü “K sınıfı uyarı, ABD vatandaşlarının hangi ülkelerde kaçırılma veya rehin alma riskleriyle karşı karşıya kalabileceklerini gösteriyor” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı seyahat uyarılarında ‘Terör tehlikesi’ için ‘T’, doğal afet uyarısı için ‘N’, toplumsal olaylar için ‘U’ harflerini kullanıyor. Böylece, ‘Kaçırılma riski’ anlamına gelen ‘K’ uyarısı da bu listeye eklenmiş oldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’ye seyahatle ilgili uyarılarının bulunduğu internet sayfasında “Güvenlik güçleri, sınırlı sayıda ve gizli delillere dayanarak, ABD vatandaşları dahil, on binlerce kişiyi terörist gruplara üye olmakla suçlayıp gözaltına aldı. ABD vatandaşlarına Türkiye’yi terk etme yasağı da getirildi” deniyor.

ABD’nin yeni seyahat uyarısı sınıflandırmasına Türkiye dahil toplam 35 ülke dahil edildi. Bu ülkelerin önemli bölümü Afrika ve Ortadoğu’da bulunuyor. Liste şöyle:

Afganistan
Irak
Rusya
Cezayir
Kenya
Somali
Angola
Lübnan
Güney Sudan
Bangladeş
Libya
Sudan
Burkina Faso
Malezya
Suriye
Camerun
Mali
Trinidad Tobago
Orta Afrika Cum.
Meksika
Türkiye
Kolombiya
Nijer
Uganda
Kongo Demokratik Cum.
Nijerya
Ukrayna (Rus kontrolündeki bölgeler)
Etiyopya
Pakistan
Venezuela
Haiti
Papua Yeni Gine
Yemen
İran
Filipinler

KAYNAK: BBC Türkçe