Bakanın eşi, 81 ili kimin parası ile gezecek?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi, Bizim Çocuklarımız Dayanışma Derneği Kurucu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Pervin Ersoy’un “Türkiye’nin tanıtım projesi” diyerek geçen ay lansmanını yaptığı ‘Her Şehri Ünlüsüyle Geziyoruz’ adlı projesine turizm sektöründen tepki geldi.

Engin Havacılık ve Lmfc Turizm Seyahat Acentası sahibi Mehmet Gem, sektörün bu kadar sorunu ve çözülmesi gereken meselesi var iken, Bakan eşinin böyle bir program ile insanların karşısına çıkmasını eleştirdi. Mehmet Gem, “Bakan eşinin yaptığı bu açıklamaya göre, farklı yardımlaşma derneklerine sağlanacak desteğin kaynağı nereden gelecek? Bu gezilerin PR, ulaşım, konaklama, müze ve ören yeri girişleri kimin tarafından karşılanacak? Tüm bu masraflar ödenirken, derneklere nasıl bir katkı üretilecek?” gibi sorular sordu.

Mehmet Gem, şunları söyledi:

Mehmet Gem

YÖRENİN ACENTELERİNİ DIŞARIDA TUTUYORLAR ELEŞTİRİSİ

“Hem acentelerin oluşturulacak turizm fonuna ciroları üzerinden katkı sağlamasını söyleyeceksin, sonra bu tür organizasyonlarda yörenin acentelerini dışarıda tutup başkaları ile iş yapacaksın, bunlar bence tamamen turizm sektöründen uzak hareketler, acentelerin sorun ve derdi ile ilgili Bakan ve Bakanlığın çözüm üretmeye yönelik yaptığı iş ve işlemler bu olmamalı diye düşünüyorum. Madem iç turizmi canlandırmak hedef, neden bölge acenteleri ile yapılmamıştır?

Bakan yapmış olduğu tüm toplantılarda sayısal olarak gücü olmayan bir çok derneğin faaliyet gösterdiğini, bu derneklerin birleşerek bir güç elde etmesini telkin etmişken, bu tanıtım organizasyonunun dernekler üzerinden gerçekleştirilmesi bir tezat oluşturmuyor mu?

Bizim için en önemli konu olan kanun çalışmasını bile dernek, platformlar ile görüşerek sürdüren Bakan ve Bakanlık yetkilileri hala konunun asıl sahibi olan TÜRSAB yönetimi ile tek bir istişarede bulunmayacak, sonra da çıkıp illerin turizm potansiyelinin arttırılmasına yönelik bu iş ve işlemleri yine dernekler ile hayata geçirecekler, abesle iştigalden öte bir durum değil.”

Soldan ikinci Pervin Ersoy

ŞANLIURFA’YI GEZDİLER

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy’un önderliğinde gerçekleşen ‘Her Şehri Ünlüsüyle Geziyoruz’ adlı projesine ilişkin bugün basınla paylaşılan bültende, proje kapsamında Pervin Ersoy’un, ünlülerle Şanlıurfa’nın tarihi ve turistik yerlerini ziyaret ettiği bildirildi.

Bülteninin ilgili kısmını aynı başlıkla aşağıda paylaşıyoruz:

TURİZME ‘ÜNLÜ’ DESTEK

“Bizim Çocuklarımız Dayanışma Derneği Kurucu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Pervin Ersoy ile seyahat yazarı ve rehber Saffet Emre Tonguç, Remax Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran ve proje kapsamında ünlü isimlerle Balıklıgöl, Göbeklitepe, Harran ve Şanlıurfa Müze Kompleksi gibi birçok yeri ziyaret etti.

Gruptakilere, Kültür ve Turizm İl Müdürü Aydın Aslan, Şanlıurfa Müze Müdürü Celal Uludağ ve Vali Abdullah Erin’in eşi Gülhan Erin de eşlik etti.

Pervin Ersoy, yaptığı açıklamada, iç turizmi hareketlendirmek ve Türkiye’yi bilinmeyen yönleriyle tanıtmak amacıyla “Her Şehri Ünlüsüyle Geziyoruz” projesini başlattıklarını anımsattı.  Proje kapsamında her şehrin birkaç ünlü isminin, kendi şehrinde düzenlenecek tura katılacağını dile getiren Ersoy, Şanlıurfalı Bülent İnal, Ferhat Göçer, Mahmut Tuncer ve Seyyal Taner ile Ayşegül Aldinç ve Asuman Dabak’ın da aralarında yer aldığı isimlerle kente geldiklerini ifade etti.

81 İLİ GEZECEKLER

Ersoy, projeyi yeni başlatmalarına rağmen büyük ilgi gördüğüne dikkati çekerek, şunları söyledi: “Denizli ile başladık ve burayı sanatçılarımızla beraber çok güzel gezdik. İkinci durağımız ise Şanlıurfa, burada da çok güzel izlenimler elde ettik. Sanatçılarımız da aynı şekilde çok mutlu, gezimize renk kattılar. Bilmeyenler için burası gerçekten görülmesi gereken bir yer, beni müthiş etkileyen şehirlerden bir tanesidir. Hele de 2019’un Göbeklitepe Yılı olması dolayısıyla mutlaka insanların buraya gelmesi ve en az bir kez görmesi gerektiğini düşünüyorum. Hedefimiz, Türkiye’nin 81 ilini gezmek. Projeyi Ankara’da tamamlamayı düşünüyoruz. Bizim amacımız, iç turizme hareket getirmek. Gittiğimiz şehre dokunuyoruz, o dokunmayla beraber şehrin ivme kazanmasını sağlamaya çalışıyoruz.”

Geziye katılan Evrim Kırmızıtaş Başaran, Harran ve Şanlıurfa Müze Kompleksi’yle Şanlıurfa’ nın çok güzel bir şehir olduğunu vurgulayarak, “Göbeklitepe Türkiye için çok büyük bir değer,ikinci kez gelişim, sahip çıkıp bu değeri bütün dünyanın bilmesini sağlamamız gerekiyor” dedi.

— o —

18 Nisan 2019 tarihinde, Bakanlık Özel Kalemi’nden bu haber ile ilgili olarak bir bilgilendirme mesajı aldım, bunu da okuyucularım ile paylaşmak isterim; tarafıma yapılan açıklama şu şekilde:

“Haberde bahsi konu olan tanıtım faaliyetlerinin bütçesinin tamamı bizzat Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy tarafından karşılanmaktadır, bilgi edinilmesi rica olunur.”

Turizm Bakanı’nın eşi Pervin Ersoy’dan, ‘Her şehri ünlülerle geziyorum’ projesi