Thomas Cook Çinli Fosun’a mı satılacak?

Uluslararası arenada yer alan iddialara göre Çinli holding ve yatırım şirketi Fosun, Avrupa’nın önde gelen tur operatörü ve havayolu şirketi Thomas Cook’u satın almak için devrede… İşte konuya ilişkin detaylar…

Çin merkezli yatırım firması Fosun International Limited, bu yılın başında Thomas Cook UK üzerinde sahip olduğu hisselerini % 17 seviyesinin üzerine çıkardı.

Şu an için Fosun, Thomas Cook İngiltere’nin en büyük tek hissedarı konumunda.

Firma yetkilileri, “Fosun’un Thomas Cook’u satın alacağı” yönündeki iddialara ilişkin resmi bir açıklamada bulunmadılar.

THOMAS COOK’TAN KRİTİK AÇIKLAMALAR

Hatırlanacağı üzere dünyanın en eski tur operatörü olan Thomas Cook’u yöneticileri, bu yılın başında “Thomas Cook’un havayolu firmasını satabileceklerini” ve “21 acenta bürosunu kapatacağını” açıklamışlardı.

9 MİLYAR STERLİN’İN ÜZERİNDE YILLIK CİRO

Thomas Cook, yıllık 9 milyar Sterlin’in üzerinde bir ciro hacmine sahip olmasına rağmen geçtiğimiz yıl firma, deniz-kum-güneş tatillerine yönelik talepte yaşanan düşüş nedeniyle kar marjında yaşanacak daralmaya ilişkin açıklamada bulunmuştu.

Geçtiğimiz yıl Thomas Cook’un hisselerinde de % 80 oranında düşüş yaşanmıştı.

FRANSIZ OTEL GRUBUNU SATIN ALMIŞTI

Diğer yandan Çin merkezli Fosun, 2015 yılında, Fransız resort otel grubu Club Med’i 1 milyar Dolar’ın üzerindeki satın alma bedeliyle bünyesine katmıştı.

İngiliz tur operatörü 21 acentasını daha kapatıyor

Thomas Cook’tan Türkiye’ye sevindirici haber