Firuz Bağlıkaya: Güneydoğu turizm açısından işlenmemiş bir hazine!

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Diyarbakır'da seyahat acentalarıyla bir araya geldi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde faaliyet gösteren seyahat acentaları, 5 ayrı ilde düzenlenecek organizasyonlarla bir araya getiren TÜRSAB buluşmalarının ilki Diyarbakır’da gerçekleştirildi.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, “Diyarbakır 2018 yılında yüzde 40’a yakın bir artışla 400 binin üzerinde yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yaptı. Bu coğrafya, turizm açısından işlenmemiş hazine gibi. Bu hazineyi hep birlikte parlatıp, başta Türkiye olmak üzere dünya kamuoyuna sunmalıyız” dedi.

Diyarbakır İl Kültür ve Turizm Müdür Cemil Alp ile Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Özden, Ali Bilir, H. İbrahim Canatan, M. Nezih Hacıalioğlu; GAP BTK Başkanı Soner Bacaksız, Harput BTK Başkanı Fazıl Mustafa Öktem, Kuzeydoğu Anadolu BTK Başkanı Kürşat Özeken; Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yöneticileri ve Diyarbakır Otelciler Birliği temsilcileri ile birlikte TÜRSAB Bilgi Teknolojileri ve Medya İletişim Grup Başkanı Mesut Kanat’ın yanı sıra 175 kişinin daha yer aldığı gecede bölgenin tanıtım sorunu ve seyahat acentalarının bilet konusunda yaşadığı problemler masaya yatırıldı.

Diyarbakır Divan Otel’de gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını Güneydoğu Anadolu BTK Başkanı Mehmet Akyıl yaptı. Akyıl’ın ardından kürsüye çıkan Firuz Bağlıkaya ise bölge turizmiyle ilgili şu önemli ara başlıkları ele aldı:

“TURİZM DEMEK DİYARBAKIR’IN GELİŞMESİ DEMEK!”

“Bilindiği üzere, Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri, UNESCO tarafından 2015’te Dünya Mirası olarak tescil edildi. Alınan bu karar, şüphesiz ki Diyarbakır’ın bir turistik destinasyon olarak daha geniş kitlelere tanıtılması ve marka bir destinasyona dönüşmesi için çok önemli bir katkı sağlamıştır, sağlamaya da devam edecektir. Diyarbakır 2018 yılında yüzde 40’a yakın bir artışla 400 binin üzerinde yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yaptı. Diyarbakır sahip olduğu tüm bu niteliklerle ülkemizin turizm açısından gelişmeye en açık kentlerinden biri konumunda. Biz de TÜRSAB olarak Diyarbakır turizminin gelişimi için elimizden gelen tüm desteği sarf ediyoruz. Bölgemizde turizmin gelişmesi hem bizler için hem de bölge için çok anlamlı sonuçlar doğuracak. Turizmin gelişmesi demek Diyarbakır’ın gelişmesi demek, yüzlerce gencimize yeni bir iş, yeni bir bakış açısı kazandırmak demek. Bu coğrafya, turizm açısından işlenmemiş hazine gibi bir değere sahip. Bu hazineyi hep birlikte parlatıp, başta Türkiye olmak üzere dünya kamuoyuna sunmalıyız. Buradaki güzellikleri kültürel ve tarihi değerleri, farklılıkları herkesin görmesi lazım. Hep birlikte bunun için çaba gösteriyoruz. Turizm sınırları kaldırıyor. Turizm demek refah demek, iş demek, aş demek, kültür alışverişi demek, birbiriyle tanış olmak demek.

“EN ÇOK TURİZME İHTİYACIMIZ OLAN BÖLGE DİYARBAKIR BÖLGESİDİR”

Turizm Antalya’dan, İzmir’den, Denizli’den, Afyon’dan çok daha fazla Diyarbakır’a lazım. En çok turizme ihtiyacımız olan bölge Diyarbakır bölgesidir. Bu anlamda iç turizmin gelişmesi için başlattığımız info gezilerimiz her anlamda çok verimli geçiyor. Hem siz değerli yol arkadaşlarımızla buluşarak kocaman bir aile olduğumuzu gösterdik hem destinasyonlarımızı yerinde tanıtarak deneyimledik hem de sorunları ve çözüm önerilerimizi yüz yüze konuştuk.

“TURİZMİN NABZINI ARA VERMEDEN TUTMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Göreve geldiğimiz günden beri yurt içinde ve dışında uluslararası öneme sahip 19 fuara katılarak turizmin nabzını tuttuk. Sizlerden aldığımız bu güçle çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz.

“ACENTALARIMIZ YENİ YASAYLA BİRLİKTE YENİ BİR SOLUK YAKALAYACAK”

Seyahat acentaları, yeni çıkacak yasamızın ardından yeni bir soluk yakalayacak. Hepinizin de yakından takip ettiği gibi yeni yasayla ilgili çalışmalarda sona yaklaştık. Yeni yasada belge devrinden teminata, aidatlardan yeni kuruluşa kadar her konuda acentalarımızın haklarını koruyacak revizyonlarla ilgili çalışmalar yaptık. Sektör olarak çıkmasını dört gözle beklediğimiz yasa konusunda emeği geçen herkese teşekkür ederim. Geçen seneki rakamla yarım milyona yaklaştı. İnşallah bu sene 1 milyonları zorlayacağız. Biz de elimizden geldiği kadar yardımcı oluyoruz. İnşallah güzel sonuçlar alacağız.”