Küba daha fazla Türk turist için düğmeye bastı!

Küba'nın Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez

Last Updated on 21 Ekim 2020 by Sahra Gülal

Küba’nın Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez, daha çok Türk turist ağırlamak için iki ülkenin turizm bakanlıkları arasında iş birliğini artırmaya yönelik bir anlaşma imzalandığını belirtti.

Bu yıl Küba’yı ziyaret eden turist sayısını yüzde 7,4 artırmayı hedeflediklerini ifade eden Luis Alberto Amoros Nunez, Türkiye’den Küba’yı ziyaret eden turist sayısının da arttığını kaydederek “2014’te yaklaşık 6 bin Türk turist ülkemize gelirken, geçen yıl bu sayı 18 bine yaklaştı. THY’nin haftada 3 uçuşu var, yakında bu sayının 4’e yükselmesini bekliyoruz. Küba’nın kültürü, tarihi, turizm altyapısı ve insanları gibi özelliklerinden dolayı daha çok Türk turisti ağırlamak için potansiyeli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bu yıl 6-11 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan Uluslararası Küba Turizm Fuarı (FITCUBA) nedeniyle çeşitli açıklamalarda bulunan Nunez, TÜRSAB tarafından organize edilen ‘Büyükelçiler Gezisi’ programı çerçevesinde heyetle birlikte Bursa’nın tarihi-turistik alanlarını gezdi.

Küba’nın Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez, katıldığı ‘TÜRSAB Büyükelçiler Gezisi’ programında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“TÜRKİYE’NİN BÜYÜK BİR DENEYİMİ VAR, BİRLİKTE DAHA ÇOK ÇALIŞABİLİRİZ”

Türkiye ile Küba’nın turizm alanında daha yoğun çalışabileceğini söyleyen Nunez, “Sağlık, termal ve iş turizmiyle otel yönetimi gibi alanlarda Türkiye’nin büyük bir deneyimi var. Bu 4 alanda daha çok çalışabilir, bilgi paylaşımı yapabiliriz” diyerek sözlerini şöyle tamamladı:

“Küba sağlık alanında önemli bir gelişim gösteriyor. Ülkemizin sağlık alanında birçok uzmanlaşmış kurumu, doktoru ve altyapısı var. Herkese ücretsiz sağlık hizmeti sağlanıyor. Bu alanda edilen deneyimi turizmde kullanmaya çalışıyoruz. Küba’nın profesyonel bir sağlık sistemi var. Bu alan Küba için bir gelir kaynağı ama insanların sağlığıyla oynamıyor, suistimal etmiyoruz. Küba Sağlık Hizmetleri Kurumu bu alanda kapsamlı bir sistem sağlamakla görevli. Türkiye’de de hastaların tedavileri için Küba’ya gönderilmesine yönelik Küba Sağlık Hizmetleri Kurumunun iş birliği yaptığı kurumlar var. Türkiye’den her yıl 100’ü aşkın hasta kanser tedavisi için Küba’ya gidiyor. Sağlık turizmi iki ülke arasındaki iş birliği alanlarından bir tanesi.”

Firuz Bağlıkaya: Amacımız onları gönüllü Türkiye turizm elçisi yapmak!