Firuz Bağlıkaya: Amacımız onları gönüllü Türkiye turizm elçisi yapmak!

TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya

TÜRSAB tarafından Türkiye’nin yurt dışında tanınması amacıyla başlatılan ‘Büyükelçiler Gezisi’ organizasyonunun ikinci ayağı bugün Bursa’da gerçekleştirildi.

Osmanlıyı beylikten imparatorluğa taşıyan medeniyetler beşiği Bursa’yı gezen 9 ülkenin büyükelçilerini gönüllü birer Türkiye turizm elçisi yapmak amacında olduklarını dile getiren TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, “Siz değerli elçilerin, bu güzellikleri yerinde görmeniz, tanımanız bizler açısından çok önemli. Halklarımızın yakınlaşması için dostlarımızla her türlü iş birliğine hazırız” dedi.

Bursa’nın hayallerin gerçeğe, düşüncelerin vizyona çevrildiği, bir beyliğin önce devlete sonrada imparatorluğa dönüştüğü bir şehir olduğunu belirten Firuz Bağlıkaya, TOFAŞ Araba Müzesi’nde akşam yemeği öncesi müzeyi gezen büyükelçilere yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

BARIŞIN DİLİ

“Gezimizin amacı; ülkemizde bulunan yabancı yetkilileri tanımak, onlara kendimizi ve ülkemizi tanıtmak. Onları birer gönüllü Türkiye turizm elçisi yapmaktır. TÜRSAB olarak ülkemizin doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerini her fırsatta tanıtmak için yoğun çaba gösteriyoruz. Turizm, dünya halklarını ve kültürlerini buluşturan, pozitif yönüyle birbirimizi anlamayı, tanımayı kolaylaştıran bir köprüdür. Turizm, barışın dilini konuşur ve konuşturur.

BURSA, TURİZMİN İDDİALI BİR ŞEHRİ

Bursa, turizmle endüstrinin beraber büyüyebileceğini gösteren modern bir örnektir. Çinisindeki motifler bizi ve bütün ülkemizi anlatır. 620 yıllık Ulu Cami bize imparatorluğun büyüklüğünü, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Cumalıkızık ise bize zamanın durduğunu anlatır. İznik Romalılara kadar uzanan tarihi gözlerimizin önüne serer. Burası çok özel bir bölge, Uludağ Kayak Merkezi ile kış turizminin merkezi, kaplıca ve hamamları ile termal turizmin önemli bölgesi, muhteşem mutfağı ile de gastronominin iddialı bir şehri.”

9 ülkenin Büyükelçisi Türkiye’yi geziyor!