İşte 10. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması ödüllerinin sahipleri

Anatolia Turizm Akademisi tarafından Er Yatırım’ın ana sponsorluğunda düzenlenen 10. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması ödülleri sahiplerini buldu.

Teması “tatil anıları” olan yarışmada ödül kazanan karikatür sanatçılarına ödülleri Four Points by Sheraton İzmir Oteli’nin ev sahipliğinde düzenlenen törenle verildi.

10. Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na 61 ülkeden 673 sanatçı 1331 karikatürle katıldı. Yetişkinler kategorisinde 17 ve üst yaşlardaki 507 karikatür sanatçısı yarışmaya 1117 eser gönderdi. 16 ve daha alt yaşlardaki karikatürcülerin katıldığı gençler kategorisinde ise 166 sanatçı yarışmaya 214 eserle katıldı. Yarışmada yetişkinlerde beş, gençler kategorisinde ise üç karikatür sanatçısı ödül kazandı.

5 YETİŞKİN 3 GENÇ KARİKATÜR SANATÇISINA ÖDÜL

Yetişkinler kategorisinde Türkiye’den Kürşat Zaman birinci, Ukrayna’dan Konstantin Kazanchev ile Türkiye’den Serpil Kar üçüncü oldu. Yarışmanın başlatıcılarından Prof. Atila Özer adına verilen özel ödülü İran’dan Mahmood Azadnia kazandı. Yetişkinler kategorisinde İranlı karikatür sanatçısı Seyed Ali Miraee ve Türkiye’den Mete Ağaoğlu mansiyonla ödüllendirildi.

16 ve daha alt yaşlardaki karikatürcülerin katıldığı gençler kategorisinde Türkiye’den Elif Kayra Eşin birincilik ödülü kazandı. Emre Barut ve Hayrunnisa Fırat’ın karikatürleri de mansiyona değer bulundu.

Yarışma Koordinatörü Prof. Dr. Nazmi Kozak

NAZMİ KOZAK: DÜNYADA TURİZM TEMALI DÜZENLENEN TEK KARİKATÜR YARIŞMASI

Yarışma Koordinatörü Prof. Dr. Nazmi Kozak, Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nın dünyada turizm temalı düzenlenen tek karikatür yarışması olduğunu söyleyerek, Türkiye’nin sanat yönüyle tanınmasına önemli katkılarda bulunan yarışmaya ilginin her yıl arttığını görmenin sevindirici olduğunu belirtti.

Four Points by Sheraton İzmir Oteli Müdürü Bülent Süzer

BÜLENT SÜZER: YARATICI BEYİNLERİ BİR ARADA GÖRMEK İLHAM VERİCİ

Four Points by Sheraton İzmir Oteli Müdürü Bülent Süzer, “Karikatür etkinliğimiz nedeniyle bu kadar sanatçıyı, yaratıcı beyinleri bir arada görmek oldukça ilham verici. Seyahat anıları sergimizle çizginin ve mizahın gücüyle yeniden buluşma şansı yakaladık” dedi. Süzer, “Mizah duyguları ifade etmenin en etkili yolu, karikatür sanatı da en güçlü malzemesi” diye konuştu.

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler

MEHMET İŞLER: SEKTÖR İÇİN ÖNEMLİ BİR YARIŞMA

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler ise “her şey dahil uygulaması”, “turizmde barış”, “turizmin geleceği” ve “tatil anıları” alt temalarıyla düzenlenen yarışmanın sektör için önemli olduğunu söyledi. İşler, “2009 yılından beri yapılan bu yarışmanın sektörü değişik açılardan ele alması çok anlamlı. Destek veren bütün kurumlara teşekkür ederiz” dedi.

Yarışmaya destek veren kurum ve kuruluşlar arasında 2013 yılından bugüne ana sponsor olan Er Yatırım’ın yanı sıra Fraport TAV Antalya Havalimanı, Atlas Global, Four Points By Sheraton İzmir, Four Points By Sheraton İstanbul Kağıthane ve turizmgazetesi.com yer alıyor.