Transfer yapma hakkı konaklama tesislerine neden verilmemeli?

Last Updated on 6 Mayıs 2019 by Turizm Günlüğü

Seventur Turizm’in sahibi Deniz Emin Tüfekçi, transfer servisinin oteller tarafında da verilebilmesine ilişkin, gündemde olan yeni yasal düzenlemeye yönelik bir yazı kaleme aldı. Deneyimli turizmci Deniz Emin Tüfekçi, bu yeni düzenlemenin yol açacağı çarpıklıklara dikkat çekti.

Deneyimli turizmci ve Seventur Turizm’in sahibi Deniz Emin Tüfekçi “otellerin de transfer hizmeti sunabilmesine yönelik gündemde olan yasal düzenlemeye ilişkin; “Özel müşterilerimiz için!!!” ve “Otellerin transfer hakkı istediği neden seyahat acentalarının Sarı Öküzü’dür!!!” başlıklı iki yazıyı kaleme aldı.

Deniz Emin Tüfekçi, otellerin de transfer hizmeti sunmaya başlamasının nelere yol açabileceğini irdeledi. Deneyimli turizmci, böyle bir düzenlemenin otellerin tur programı yapmaya kadar varacağını öne sürdü.

İşte Deniz Emin Tüfekçi’nin kaleme aldığı o iki yazı:

ÖZEL MÜŞTERİLERİMİZ İÇİN!!!

Transfer servisinin oteller tarafından verilebilmesinin gerekçesi olarak gösterilen görüldüğü gibi ”özel” sıfatlı müşteri.

Özrü kabahatinden büyük derler ya, daha başında müşterisi için ayırımı yapıyor.

Sıradan müşteri, müşterinin çoğunluğu… Özel müşteri ise tarifi ona kalmış, niteliklerini belirlemek ona kalmış bir sıfat.

Kimin özel olup olmadığını biz takdir etme durumunda değiliz; ama kanun da bir tarifin yapılması kuşkusuz gerekli.

1618 sayılı yasaya göre, transfer tek başına bir tur hizmeti değildir, ama tur hizmetinin ana bileşenleri içindedir.

Bu işlevi araç sahibi tek başına yapamaz. Ne yapması lazım, taşıma belgesini alması lazım.

Onu nasıl yapacak?

Turizm taşımacılığı ise o iş ona bir seyahat acentası kanalıyla gelir; o seyahat acentasının sorumluluğunda ve onun adına yapılır.

Özel müşterim diyerek otellere verdiğin bu hakkı, yarın bakkal, alışveriş merkezi, eğlence merkezi ilgili ilgisiz kişi ve kuruluşlar da isterse ne yapacaksınız?

Transfer yapabilme hakkını konaklama tesislerine verdiğiniz anda; seyahat acentacılığı hizmetinin tüm diğer alanlarının da koparılıp dağıtılmasının önünü açarsınız.

Şimdi farkına varamadığınız onlarca tehlike yarın önünüze “sarı öküz” olarak konur, itiraz edebilecek bir gerekçeniz kalmaz.

Otellerin transfer yapması işlevlerinden birisi değildir.

Özel müşteriyi istediğiniz seyahat acentası kanalıyla en özel koşullarda istediğiniz bir noktadan tesisinize götürebilir ya da tesisinizden istediğiniz noktaya götürebilirsiniz. Bunun önünde bir engel yoktur. Transfer servisini yapan yüzlerce başarılı meslektaşımız vardır.

Seyahat acentacılığı fonksiyonunu taşımaya niyetli olmak iyi niyetli bir davranış değildir. İyi niyet, acenta açarak bu işlevi yapmaktır. Nasıl konaklama tesisi açmak için belli şartları yerine getirmek şart ise, transfer servisi verebilmenin de koşullarını yerine getirmeden bu işi yapmaya kalkışmak ,bunu ”ben yaptım oldu” anlayışıyla dayatmak, yeniden düzenlenecek yasamız içine bunu katmaya çalışmak ileride şimdi öngörülemeyen bir çok zararı seyahat acentalarının karşısına çıkartacaktır.

Çevre turunu, rafting turunu, alışveriş turunu transfer servisi adı altında yapan yüzlerce otelle karşı karşıya kalabiliriz.

Bu konuda içimizden gelen meslektaşımız Sayın Bakan’ın gerekli davranışı gösterip; konaklama sektöründeki dostlarımızın bu tür istemlerine set çekmesi.

Yoksa bunun devamı, döviz getiriyoruz diyerek konaklama sektörünün önderlerinin bankacılık da yapmaya kalkmaları.


OTELLERİN TRANSFER HAKKI İSTEDİĞİ NEDEN SEYAHAT ACENTALARININ SARI ÖKÜZÜ’DÜR!!!

İyi niyetle, dünyanın bazı ülkelerinde otellerin yapabildiği kendi misafirleri için havaalanından otellerine ve geriye transferlerini sağlama hizmeti hakkının nasıl kötü niyetle ve kolaylıkla amaç dışına taşınacağına birkaç örnek vermek istiyorum.

Diyelim ki, oteller bu servisleri verme hakkı elde etti.

Ben bir tur operatörüyüm; ilk işim o otele göndereceğim misafirlerin gidiş gelişlerinin ücretsiz olarak o otel tarafından karşılanmasını dayatmak olacaktır.

“Her şey! dahil”in nasıl başlayıp, sonra “her şey!” kapsamının nereden nereye taşındığını, ya da 10 farklı “her şey! dahil” kavramının nasıl oluştuğunu yaşayarak gören bir meslektaşınız olarak bu kavramın içine önce transferlerin, sonrada turların gireceğini söylemek kahinlik olmaz.

Bence konaklama tesisi sahipleri bu ellerini yakacak ateşe hiç yaklaşmasınlar derim.

Ben konaklama tesisi sahibiyim, bu işte iyi iş var, otelim de diyelim Alanya tarafında, transfer yapma hakkım var ya; Köprülü Kanyon’a transferi yaparım, şu ya da bu şekilde el altından, el üstünden bir iki raftingci ile anlaşırım… Turumu da yaparım…

Yapamaz mıyım?

Kim neyi, nasıl denetleyecek?

Efendim; transfer hakkım havaalanı ile sınırlıymış. Otobüs terminaline, civardaki en yakın anayoldaki durağa transfer yapamaz mıyım?

Yaparım değil mi?

Çok mu ısrar ettiler; havaalanına giderken yolcularımıza “mola vermek için burayı seçtik!” Desem ne diyecekler.

Otellere transfer hakkının verilmesinin ucunun nereye gideceğinin bir-iki örneğini vermek istedim.

Bu tür bir karar hem otellerin aleyhindedir, hem de seyahat acentalarının.

Sarı Öküzünüze sahip çıkın!

İlgililere duyurmakta yarar görüyorum.

 

Deniz Emin Tüfekçi

Seventur Turizm Seyahat Acentası

2019 yılında turizm ülkemizde nasıl olacak?